22 lipca 2025 roku w Biłgoraju odbył się niezwykły festiwal pod nazwą „Śladami Singera”, który przyciągnął miłośników kultury żydowskiej, literatury oraz sztuki z różnych zakątków Polski i świata. Wydarzenie to stało się wyjątkową okazją do przypomnienia bogatego dziedzictwa żydowskiego oraz twórczości laureata Nagrody Nobla, Izaaka Basowisa Singera.
Festiwal rozpoczął się o godzinie 18:00 na placu Biłgorajskiego Centrum Kultury (BCK), gdzie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Mordechaj Gebirtig, czyli bądź zdrów mój Krakowie”. To muzyczno-dokumentalne dzieło przedstawiło życie i twórczość krakowskiego poety i kompozytora, który mimo zawodu stolarza, tworzył utwory pełne emocji, od radosnych i kabaretowych, po polityczne i antywojenne. Klimat krakowskiego Kazimierza, dzielnicy, w której Gebirtig spacerował i tworzył, został oddany z niezwykłą autentycznością. W trakcie wydarzenia na scenie „Piwnicy pod Baranami” wykonano dziewięć pieśni artystek, które podkreśliły różnorodność jego twórczości.
[FOTORELACJANOWA]13567[/FOTORELACJANOWA]
Kolejnym punktem wieczoru był muzyczno-gawędziarski spektakl pt. „Pieśni i opowieści Joszy Cwika”. To wyjątkowe przedstawienie w formie monodramu wprowadziło widzów w świat żydowskiej Lubelszczyzny. Artysta wprowadził słuchaczy w klimat przedwojennych miasteczek, gdzie język jidysz rozbrzmiewał na ulicach, targach i w domach modlitwy. Program, składający się z pieśni w jidysz i po polsku, legend, anegdot i skandali z dawnych gazet, pozwolił głębiej zrozumieć codzienne życie mieszkańców sztetli i ich zwyczaje.
Międzynarodowe widowisko na rynku Józefowa
Po części kulturalnej odbyło się widowisko zatytułowane „Przyjaciele Sztukmistrza”. To unikalne przedstawienie, łączące elementy teatru ulicznego, varieté i cyrku, zachwyciło publiczność pokazami akrobacji, pokazami ogniowymi oraz opowieściami o literackich bohaterach Singera, szczególnie z „Sztukmistrza z Lublina”. W wydarzeniu wzięli udział artyści z Argentyny, Chile, Czech, Stanów Zjednoczonych i Polski, co podkreśla międzynarodowy charakter festiwalu i jego znaczenie na arenie międzynarodowej.
To już 15 raz
Festiwal Śladami Singera był nie tylko okazją do poznania i docenienia dziedzictwa kultury żydowskiej, ale także do wspólnej refleksji nad historią i tradycją, które potrafią łączyć ludzi różnych narodowości i kultur. Połączenie filmu, muzyki, sztuki teatralnej i opowieści historycznych stworzyło niezapomniane przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. To wydarzenie dowodzi, że dziedzictwo żydowskie w Polsce nadal żyje i inspiruje do dialogu międzykulturowego.
Poezja śpiewana wróci do Biłgoraja? Trwają...
Pan redaktor piszę nieprawdę ,proszę sprawdzić informację o żekomym braku wsparcia u źródła ,bo fakty są inne.
Słuchacz
15:01, 2025-07-23
Biłgorajscy policjanci zatrzymali pijanego motocyklistę
JA TO BYM NIE DAŁ TAKIM NIC, NAWET NA MOTOR, NIC! KAĆ WA MAR
KIBOL
11:12, 2025-07-23
Folder przypominający bolesną historię
u nas mieszkało 17% Ukraińców, a w miejscowościach bliżej naszej granicy było ich 60% może 70 %, wszystkich wypędzono w różny sposób i tych dobrych i tych złych, a co stało się w Sahryniu ?? wystarczy wpisać w google
bliżej prawdy
09:57, 2025-07-23
Zmiany personalne księży w naszej diecezji Diecezji
TAK TAK BLIŻEJ WSCHODNIEJ GRANICY TAM BARDZO POTRZEBA ZARADNYCH KSIĘŻY
NO NIECH IDĄ BLIŻEJ
22:05, 2025-07-22