Zamknij

Festiwal Śladami Singera 2025 w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.pl Portal informacyjny bilgoraj.com.pl 22:55, 22.07.2025 Aktualizacja: 23:06, 22.07.2025
Skomentuj Festiwal Śladami Singera 2025 w Biłgoraju Festiwal Śladami Singera 2025 w Biłgoraju

22 lipca 2025 roku w Biłgoraju odbył się niezwykły festiwal pod nazwą „Śladami Singera”, który przyciągnął miłośników kultury żydowskiej, literatury oraz sztuki z różnych zakątków Polski i świata. Wydarzenie to stało się wyjątkową okazją do przypomnienia bogatego dziedzictwa żydowskiego oraz twórczości laureata Nagrody Nobla, Izaaka Basowisa Singera.

Kulturalna podróż na placu BCK w Biłgoraju

Festiwal rozpoczął się o godzinie 18:00 na placu Biłgorajskiego Centrum Kultury (BCK), gdzie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Mordechaj Gebirtig, czyli bądź zdrów mój Krakowie”. To muzyczno-dokumentalne dzieło przedstawiło życie i twórczość krakowskiego poety i kompozytora, który mimo zawodu stolarza, tworzył utwory pełne emocji, od radosnych i kabaretowych, po polityczne i antywojenne. Klimat krakowskiego Kazimierza, dzielnicy, w której Gebirtig spacerował i tworzył, został oddany z niezwykłą autentycznością. W trakcie wydarzenia na scenie „Piwnicy pod Baranami” wykonano dziewięć pieśni artystek, które podkreśliły różnorodność jego twórczości.

[FOTORELACJANOWA]13567[/FOTORELACJANOWA]

Fascynująca opowieść o żydowskich miasteczkach

Kolejnym punktem wieczoru był muzyczno-gawędziarski spektakl pt. „Pieśni i opowieści Joszy Cwika”. To wyjątkowe przedstawienie w formie monodramu wprowadziło widzów w świat żydowskiej Lubelszczyzny. Artysta wprowadził słuchaczy w klimat przedwojennych miasteczek, gdzie język jidysz rozbrzmiewał na ulicach, targach i w domach modlitwy. Program, składający się z pieśni w jidysz i po polsku, legend, anegdot i skandali z dawnych gazet, pozwolił głębiej zrozumieć codzienne życie mieszkańców sztetli i ich zwyczaje.

Międzynarodowe widowisko na rynku Józefowa

Po części kulturalnej odbyło się widowisko zatytułowane „Przyjaciele Sztukmistrza”. To unikalne przedstawienie, łączące elementy teatru ulicznego, varieté i cyrku, zachwyciło publiczność pokazami akrobacji, pokazami ogniowymi oraz opowieściami o literackich bohaterach Singera, szczególnie z „Sztukmistrza z Lublina”. W wydarzeniu wzięli udział artyści z Argentyny, Chile, Czech, Stanów Zjednoczonych i Polski, co podkreśla międzynarodowy charakter festiwalu i jego znaczenie na arenie międzynarodowej.

To już 15 raz

Festiwal Śladami Singera był nie tylko okazją do poznania i docenienia dziedzictwa kultury żydowskiej, ale także do wspólnej refleksji nad historią i tradycją, które potrafią łączyć ludzi różnych narodowości i kultur. Połączenie filmu, muzyki, sztuki teatralnej i opowieści historycznych stworzyło niezapomniane przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. To wydarzenie dowodzi, że dziedzictwo żydowskie w Polsce nadal żyje i inspiruje do dialogu międzykulturowego.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Tw.Tw.

1 0

Czy to aby koszerne?

05:51, 23.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%