Mateusz, imię świeckie Konstanty Siemaszko urodził się 22 października 1894 roku w Babicach na Ziemi Biłgorajskiej. Był absolwent prawosławnego seminarium duchownego w Chełmie, a następnie studiował w Instytucie Historii i Filologii w Nieżynie. Od 1916 do 1917 roku był artylerzystą w Armii Ochotniczej Denikina (Armia Rosyjska).
[FOTORELACJANOWA]12213[/FOTORELACJANOWA]
W wojnie polsko - bolszewickiej 1920 roku walczył po stronie polskiej. Po zakończeniu działań wojennych, w 1922, objął parafię w Tarnogrodzie. Mianowany kapelanem wyznania prawosławnego ze starszeństwem z 1 kwietnia 1925 roku. W 1932 roku był dziekanem wyznania prawosławnego Okręgu Korpusu Nr V w Krakowie. Służył także we Lwowie.
W 1938 roku został wyświęcony na biskupa brasławskiego, wikariusza diecezji wileńsko-lidzkiej. Jego chirotonia, podobnie jak wyświęcenie w tym samym czasie biskupa Tymoteusza (Szrettera), została wymuszona na metropolicie przez polskie władze państwowe. Dążyły one do spolonizowania prawosławia w Polsce, wbrew oczekiwaniom większości wiernych, czego zdecydowanymi zwolennikami byli dwaj nowi biskupi.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski (we wrześniu 1939 roku) ewakuował się na Litwę, później Łotwę, a następnie do Francji i Wielkiej Brytanii. Wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych, pełniąc m.in. funkcję zastępcy prawosławnego ordynariusza polowego PSZ, arcybiskupa Sawy. Po wojnie przeszedł w jurysdykcję Patriarchatu Ekumenicznego, otrzymał tytuł biskupa Aspendos i zamieszkał na stałe w Londynie. Po śmierci arcybiskupa Sawy stanął na czele tzw. Polskiego Kościoła Prawosławnego na Obczyźnie, podległego Konstantynopolowi i sprawującego opiekę duszpasterską nad weteranami Polskich Sił Zbrojnych wyznania prawosławnego.
- Biskup Mateusz to żołnierz i kapelan Wojska Polskiego, człowiek oddany Rzeczypospolitej, walczący w wojnie polski - bolszewickiej, zaangażowany w działalności polskiego wojska w okresie II wojny światowej, szczególnie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i w tworzenie polskiej emigracji po II wojny światowej na zachodzie Europy - mówi dr Robert Derewenda, dyrektor IPN w Lublinie.
- Dzisiejsza uroczystość jest symboliczna i historyczna. Jest ważna nie tylko dla tej ziemi ale jest ważna dla Wojska Polskiego i Rzeczpospolitej Polskiej. Uhonorowaliśmy pamięć wielkiego patrioty, syna tej ziemi i oddanego oficera Wojska Polskiego, oddanego do samego końca - zaznacza w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl arcybiskup Jerzy Pańkowski, ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko - szczecińskiej, prawosławny ordynariusz wojskowy, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Uroczystości w Babicach odbyły się z ceremoniałem wojskowym.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz