Historia chóru „Klucz” sięga wielu lat wstecz; w okresie dwudziestolecia międzywojennego przy parafii w Majdanie Starym funkcjonował chór mieszany. Tragiczne wydarzenia II wojny światowej sprawiły, że działalność chóru została przerwana. Dopiero w 1989 roku, po wielu latach przerwy, z inicjatywy miejscowych pasjonatów, powstał męski zespół śpiewaczy, który miał na celu uświetnienie nowo uchwalonego święta Odzyskania Niepodległości. Wkrótce zespół przekształcił się w Chór Męski „Klucz”, którego historia przenika się ze współczesnością Majdanu Starego.
[ZT]47327[/ZT]
Chór „Klucz” aktywnie uczestniczy w wydarzeniach patriotycznych, religijnych oraz kulturalnych, promując tradycję i kulturowe dziedzictwo regionu Księżpol w powiecie biłgorajskim i województwie lubelskim. Na przestrzeni lat brał udział w wielu festiwalach, zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Chór koncertował w znanych miejscach w Polsce, takich jak Kraków, Warszawa czy Lublin, ale także na międzynarodowej scenie, występując w krajach takich jak Włochy, Austria, Czechy, Litwa, Ukraina, Chorwacja i Niemcy, a nawet w Watykanie, gdzie miał zaszczyt śpiewać na Placu Świętego Piotra dla około 70 tysięcy widzów.
Repertuar chóru łączy w sobie różnorodne gatunki muzyczne, od pieśni ludowych, religijnych i patriotycznych, po utwory biesiadne. W jego dorobku artystycznym znajduje się kilka płyt, z których pierwsza, „Ocalić od zapomnienia”, została wydana w 2003 roku, a zawiera zapomniane pieśni regionalne. Chór kontynuuje tradycję nagrywania płyt, co świadczy o jego zaangażowaniu w popularyzację regionalnej kultury muzycznej.
[ZT]47351[/ZT]
Chór „Klucz” nie tylko śpiewa, ale także aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, biorąc udział w licznych akcjach charytatywnych. Organizowali pomoc dla Ukrainy, koncerty dla chorych dzieci oraz wsparcie dla powodzian ze Śląska, a także corocznie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Kolejną ważną inicjatywą była budowa domu dla Moniki Naklickiej, zorganizowana przez kierownika zespołu, Jerzego Rymarza.
Obecnie chór liczy osiemnaście osób, a jego dyrygentem jest Andrzej Kusiak. Dzięki ich wspólnemu zaangażowaniu i pasji do muzyki, „Klucz” nie tylko tworzy piękne melodie, ale także przekazuje ludziom wartościowe przesłanie o jedności, pomocy i miłości do drugiego człowieka.
[ALERT]1729586602953[/ALERT]
Jubilat będzie świętował swoje 35-lecie pełne sukcesów, emocji oraz chwil wzruszeń, a społeczność lokalna z pewnością będzie dumna z tego, że posiada tak wyjątkowy zespół w swoich szeregach.
Serdecznie zapraszamy do świętowania tego ważnego wydarzenia i odkrywania piękna muzyki, która jednoczy ludzi i tworzy wspólnotę.
jaki jubileusz 11:19, 22.10.2024
1 0
przecież wisi nekrolog że zmarł Jerzy Rymarz 11:19, 22.10.2024