Zamknij

Publikacja na 630-lecie lokacji Łukowej

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 07:55, 08.08.2024 . Aktualizacja: 15:36, 08.08.2024
Skomentuj Publikacja na 630-lecie lokacji Łukowej Publikacja na 630-lecie lokacji Łukowej
  • Gminny Ośrodek Kultury (GOK) w Łukowej wydał swoją najnowszą publikację zatytułowaną "Pieśni znad Tanwi - skarbczyk kultury niematerialnej Łukowej i okolic".

  • Autorem tego wyjątkowego opracowania jest Marian Chyżyński, znany muzykolog i juror Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Bogactwo tradycji ludowych

"Pieśni znad Tanwi" to kontynuacja wcześniejszej publikacji, która ukazała się w 2000 roku i poświęcona była pradawnym pieśniom łukowskim. Nowa książka rozszerza ten temat, obejmując nie tylko Łukową, ale także przyległe wsie dawnej parafii łukowskiej, takie jak Zamch i Rakówka.

[ZT]42731[/ZT]

Publikacja zawiera 114 pieśni, które stanowią niezmiernie cenny skarb kultury niematerialnej regionu. Wiele z wybranych utworów zdobyło prestiżowe nagrody, takie jak "kazimierskie Basztami" na Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Muzykologiczne oblicze książki

Monografia nie tylko prezentuje teksty pieśni, ale także bogatą część muzykologiczną. Książka oferuje wstęp oraz szczegółowe informacje na temat dziejów parafii łukowskiej, muzykologicznych charakterystyk oraz językowych niuansów zgromadzonych utworów.

[ZT]44442[/ZT]

Wypowiedzi gwarowe oraz starannie dobrany materiał ilustracyjny - zdjęcia i tabele - dopełniają całość, sprawiając, że "Pieśni znad Tanwi" są nie tylko publikacją naukową, ale również estetycznym dziełem sztuki.

Wydanie w szczególnym czasie

Niezwykłym wydarzeniem jest to, że publikacja ukazuje się w roku obchodów 630-lecia wsi Łukowa. Promocja książki planowana jest na 18 sierpnia 2024 roku podczas dożynek Gminy Łukowa.

[ZT]43182[/ZT]

To doskonała okazja, aby docenić kulturowe dziedzictwo regionu oraz poznać lokalne tradycje muzyczne.

Wartość dla kultury

"Pieśni znad Tanwi" są nie tylko ważnym krokiem w zachowaniu tradycji kulturowej Łukowej i jej okolic, ale także cennym wkładem w polskie dziedzictwo narodowe. Publikacja jasno pokazuje, jak istotne są lokalne pieśni w kształtowaniu tożsamości i kultury narodu.

[ZT]34303[/ZT]

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej, współpracując z Marianem Chyżyńskim, wykazuje zaangażowanie w kultywowanie i promocję lokalnych tradycji, co zasługuje na szczególne uznanie.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%