Zamknij

Wolontariat nie tylko od święta. O jego istocie mówią pracownicy Fundacji FLZB w Biłgoraju

08:05, 21.12.2022 red. Aktualizacja: 09:56, 21.12.2022
Skomentuj

Wolontariat jest słowem pochodzącym z łaciny i oznacza  „dobrowolny”. W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o osobach bądź grupach, które dobrowolnie angażują się w bezinteresowną pomoc innym.

-Bardzo chętnie jako społeczeństwo angażujemy się w pomoc akcyjną, ale niezwykle ważne jest rozwijanie wolontariatu długoterminowego jako jednej z najbardziej deficytowych form działalności społecznej. Chcemy to zmienić na trwałe, stąd udział Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej w Programie Korpus Solidarności. Zależy nam, by jak najwięcej osób przekonało się, że wolontariat jest dla każdego, a pomaganie innym może być cennym życiowym doświadczeniem - tłumaczy Irena Gadaj, prezes Fundacji FLZB.

Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej w ramach w/w zadania proponuje wsparcie dla wolontariuszy, koordynatorów czy organizatorów wolontariatu w postaci szkoleń, porad indywidulanych, debat, spotkań branżowych, warsztatów, dotacji na autorskie projekty czy wizyt studyjnych.

-W ramach Programu Lokalne Partnerstwo dla Wolontariatu prowadzimy spotkania, których celem jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców powiatu biłgorajskiego i gminy Zwierzyniec do udziału  w wolontariacie długoterminowym. Nie takim od święta, jednorazowym, akcyjnym tylko takim realizowanym w dłuższej perspektywie czasu - wyjaśnia Iwona Dubińska, koordynator Centrum Rozwoju Wolontariatu w FFLZB.

Fundacja FLZB od trzech lat realizuje konkurs pn. „Ziarna Wolontariatu”, w ramach którego docenia pracę lokalnych społeczników. -W trzech edycjach konkursu zostało przyznanych 9 równorzędnych nagród zarówno indywidualnych jak i grupowych. Chcemy nagradzać postawy godne naśladowania. W dzisiejszych czasach brakuje pozytywnych wzorców postępowania młodym ludziom. Dlatego podjęliśmy się tego trudnego zadania i zachęcania szczególnie młodych ludzi do przyłączenia się do rodziny, którą tworzy Korpus Solidarności - mówi Iwona Dubińska.

Korpus Solidarności skierowany jest nie tylko na działanie, ale także na budowanie relacji, które są fundamentem długotrwałej współpracy pomiędzy pomagającym a tę pomoc otrzymującym. W biłgorajskim środowisku lokalnym jest wiele osób działających wolontarystycznie na rzecz innych np. Elżbieta Łukasik czy Marcelina Kowalik.

-Ela jest wyjątkową osobą, która nie potrafi przejść obojętnie obok kogoś - kogo skrzywdził los, kogoś - kto potrzebuje pomocy. Wielokrotnie organizowała na naszym terenie akcje pomocy takie jak: zbiórka żywności dla potrzebującej rodziny, zakup opału na zimę czy niezbędnych zimowych ubrań dla dzieci. Marcelina także jest niesamowitą dziewczyną, która swoją postawą w tym roku dowiodła, że bezinteresowna pomoc ofiarom wojny może dawać ogromną satysfakcję. Postawa jaką prezentują obie dziewczyny sprawiła, że obie otrzymały nagrody dla najlepszych wolontariuszy przyznawane przez Fundację FLZB. Obie zasłużyły na miano „Lokalnych Abasadorek Korpusu Solidarności” - tłumaczy Dubińska.

Anonimowych Ambasadorów Korpusu Solidarności jest znacznie więcej. Szkolny Klub Wolontariatu działający przy Szkole Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie jest znakomitym przykładem grupy osób wzajemnie się uzupełniających. -Do Szkolnego Klubu Wolontariatu w Tarnogrodzie należy 75 uczniów z klas V - VIII, którzy wspólnie angażują się w różnego rodzaju akcje lokalne jak i ogólnopolskie. Wolontariat w grupie w tak młodym wieku jest łatwiejszy i jednocześnie uczy młodych ludzi empatii i wrażliwości na potrzeby społeczeństwa. Pokazuje, że względnie niewielki wysiłek może naprawdę pomóc - mówi Iwona Dubińska.

Jeśli Ty także chciałbyś zostać Lokalnym Ambasadorem Korpusu Solidarności zgłoś się do Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Skorzystaj ze wsparcia i możliwości jakie oferuje Korpus Solidarności w powiecie biłgorajskim i gminie Zwierzyniec. -Chęć pomagania innym, dodawania skrzydeł, inspirowania i podnoszenia na duchu to chyba najpiękniejsza misja jaką można sobie wymarzyć. Zapraszamy do kontaktu z biurem Fundacji oraz do zgłaszania osób, które w swoich mniejszych lub większych miejscowościach wspierają innych w potrzebie do naszego konkursu „Ziarna Wolontariatu” w przyszłym roku - podsumowuje Irena Gadaj.

Udział w Korpusie Solidarności daje  zarejestrowanym w Systemie Obsługi Wolontariatu wolontariuszom i koordynatorom specjalne uprawnienia, jeśli w ciągu kolejnych trzech miesięcy systematycznie rozliczają swoje godziny wolontariackie, mogą skorzystać z oferty Partnerów Karty Wolontariusza, która oferuje między innymi zniżki i ulgi na usługi np. darmowe wejścia i bilety; udział w niepowtarzalnych eventach, koncertach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych; bezpłatny udział w warsztatach, szkoleniach, seminariach i konferencjach czy spotkania z ciekawymi osobami ze świata kultury, sportu i biznesu.

-Jeśli na terenie Powiatu Biłgorajskiego lub Gminy Zwierzyniec znajdą się przedsiębiorcy, którzy zechcieliby tutaj u nas - lokalnie wspierać i nagradzać pracę wolontariuszy zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Cudownie byłoby, gdyby jakaś lokalna firma zaoferowała zniżki dla aktywnych wolontariuszy z naszego terenu - zachęca Dubińska.

W Lublinie, gdzie Korpus Solidarności działa od lat jest kilka firm, restauracji w których wolontariusze z aktywną Kartą Wolontariusza mają zniżki. -Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do rodziny Korpusu Solidarności i współpracy w zakresie promocji wolontariatu w regionie - mówi Irena Gadaj, prezes FFLZB.

Działania oferowane w ramach Korpusu Solidarności - Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju  Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 - 2030 finansowane są przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%