Sześć zespołów ludowych z gmin Biłgoraj, Obsza i Aleksandrów wystąpiło dziś w Zagrodzie Sitarskiej, podczas III Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego.
Zadanie pod nazwą III Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego realizowane przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.
-Nasze wydarzenie ma dwa cele. Pierwszym jest kultywowanie i przekazywanie obrzędów i zwyczajów Ziemi Biłgorajskiej kolejnym pokoleniom. Chcemy pokazać nasze bogactwo kulturowe, to z czego wyrośliśmy, co stanowi o naszej tożsamości. Z drugiej strony dajemy zespołom możliwość zaprezentowania się przed szerszą publicznością, motywujemy do przygotowani i opracowania dawnych zwyczajów i obyczajów oraz mamy wgląd w ich pracę i działania - mówi Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
W tegorocznym Przeglądzie zaprezentowało się sześć zespołów, tj. Zespół Śpiewaczy „Dorbozianki” z Dorboz działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Obszy zaśpiewał obrzędowe dawne pieśni weselne; Zespół „Zorza” z Dereźni - działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju zobaczyć można było w przedstawieniu pt. „Lanie wosku u Kowalki”; Zespół „Czeremcha” z Gromady - działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju zaprezentował widowisko pt. „Jak córke szewca swatali”.
Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego - działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju - pokazał widowisko pt. „Proszenie na wesele”; Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa zaśpiewał pieśni ludowe z regionu biłgorajskiego, a szczególnie z Aleksandrowa w tradycyjnych strojach biłgorajskich. Kapela Ludowa „Krążałka” zagrała i zaśpiewała pieśni ludowe z regionu biłgorajskiego.
-Cieszę się, że ta inicjatywa odbywa się już regularnie. To bardzo ważne dla ocalenia naszej kultury. Te przegląd pozwala zaprezentować szerszej publiczności obrzędy, zwyczaje i obyczaje, które odchodzą już w zapomnienie. Warto także zwrócić uwagę, że to wszystko odbywa się w unikalnym miejscu, w Zagrodzie Sitarskiej, skansenie, który głęboko związany jest z Biłgorajem - mówi Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.
Jak zauważa starosta, Ziemi Biłgorajska szczególnie bogata jest kulturą i tradycją unikalną w skali nie tylko województwa ale i kraju. -Mamy się czym szczycić, spuścizna minionych pokoleń związana jest z cyklem pracy na roli, świętami rodzinnymi, z weselami, chrzcinami i pogrzebem, do tego dochodzą celebracje związane ze świętami kościelnymi. To wszystko okraszone jest bogata obrzędowością - podkreśla Andrzej Szarlip.
-My wystawiliśmy dziś przedstawienie przedstawieniu pt. „Lanie wosku u Kowalki”. To opowieść o tym jak leczono się na dawnej podbiłgorajskiej wsi - informuje Małgorzata Maciocha z Zespołu "Zorza" z Dereźni.
-Kiedyś nie było takiego dostępu do medycyny jak to jest dziś. Lekarze przyjmowali jedynie w miastach, nie wszystkich także było stać na ich usługi. Ludzie korzystali więc z usług wiejskich zielarek. One zbierały zioła, suszyły je i przygotowywały jako lekarstwa na różne dolegliwości. Popularne było także lanie wosku. Zielarka służyła także radą. Prozdrowotne dzieła ziół znane było naszym babciom, co skrzętnie wykorzystywane było w życiu codziennym - dodaje Małgorzata Maciocha.
-Cieszy to, że kultura ludowa wraca do przestrzeni naszego życia, że jesteśmy dumni z tego, czym żyli nasi przodkowie. Tutaj podczas tego przeglądu możemy jak w soczewce zobaczyć czym żyli mieszkańcy powiatu wiek czy dwa wieki temu. Musimy znać historię i znać swą tożsamość, wówczas przetrwa nasza tradycja, która zespaja społeczeństwo - mówi Andrzej Łagożny, członek Zarządu powiatu.
Organizatorem wydarzenia było Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, a patronat honorowy sprawowali poseł Beata Strzałka i starosta Andrzej Szarlip. Patronat medialny sprawował Portal bilgoraj.com.pl
0 0
W jednym z przedstawień używano towaru akcyzowego (tytoń) Czy to nie jest okradanie budżetu z należnego fiskusowi podatku ?Co na to pani poseł ?