Pieczę nad organizacją konferencji miała Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych w Lublinie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne. Partnerami byli Centrum Spotkań Kultur w Lublinie, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego i Burmistrz Tarnogrodu.
Konferencja została podzielona na dwa dni, 11 czerwca odbyła się główna część wykładów i dyskusji. Na 12 czerwca zaplanowano podsumowanie oraz prezentację Gminy Tarnogród i tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego. Konferencje zakończy spektakl Amatorskiego Zespołu Teatralnego działającego przy TOK w Tarnogrodzie.
-Ruch miłośniczy małych Ojczyzn, z którego wyłoniły się Towarzystwa Regionalne powstał w XIX wieku, my kontynuujemy tę piękna tradycję. na terenie Województwa Lubelskiego działa obecnie ponad 110 towarzystw miłośniczych. Celem ich działania jest pielęgnacja kultury rodzimej, lokalnej, związanej z miejscowościami oraz badanie historii małych Ojczyzn i jej upowszechnianie - zaznacza w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl profesor Sławomir Partycki przewodniczący Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie.
Głównym celem konferencji było pokazanie etosu chrześcijaństwa w kulturze ludowej, stąd wśród prelegentów znaleźli się wybitni znawcy historii średniowiecza i kulturoznawcy. Wśród gości obecni byli także rektorzy Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego oraz regionaliści i członkowie Toarzystw Regionalnych.
Konferencja rozpoczęła się od przedstawienia traktującego o początkach państwa polskiego w wykonaniu uczniów z Gminy Niemce. O początkach chrześcijaństwa w Polsce i znaczeniu chrztu Mieszka I mówił dr hab. Piotr Plisiecki, a dr hab. Jacek Chachaj przybliżył zebranym wpływ chrześcijaństwa na kształtowanie społeczeństwa i ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Profesor Jan Bartmiński scharakteryzował przenikanie się tradycji ludowej i chrześcijańskiej w Polsce na przestrzeni wieków, a reprezentująca Polską Akademie nauk profesor Izabela Bukraba - rylska zaprezentowała wykład pt. "Religijność ludowa i jej niemuzykalni krytycy". Sesję wykładów zakończyła prelekcja dr hab. Dariusza Wadowskiego, który mówił o zderzeniu religijności ludowej z kultura popularna.
Jednym z organizatorów konferencji było tarnogrodzkie Towarzystwo regionalne, skupiające obecnie 35 członków, którego celem jest promocja Miasta i Gminy Tarnogród, prowadzenie działalności wydawniczej poświęconej Miastu i okolicom oraz współdziałanie w organizacji spotkań, odczytów, obchodów rocznic, imprez kulturalnych, inspiracja działań na rzecz rozwoju środowiska, prowadzenie badań historycznych poświęconych Miastu i Gminie Tarnogród.
Jak wspomina założyciel i prezes TTR Władysław Dubaj, Tarnogrodzkie Towarzystwo powstało jako emanacja wspaniałej historii Ziemi Tarnogrodzkiej i spuścizny kulturowej. -Tarnogrodzkie Towarzystwo regionalne jest wydawcą Kwartalnika Tarnogrodzkiego, lokalnej gazety, w poruszane są wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z życiem miasteczka. Prezentowane są w nim nie tylko aktualności oraz bieżące wydarzenia, ale również historia okolic Tarnogrodu, przekazy ludowe oraz inne tematy związane z bogatymi wielokulturowymi korzeniami regionu - wyjaśnia Dubaj. TTR zaangażowane jest ponadto we współorganizację Międzywojewódzkich oraz Ogólnopolskich Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych.
/bilgoraj.com.pl/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Biłgoraj. „Genocidum Atrox” - wołanie o Wołyniu
Międlara za skandaliczne wypowiedzi władze kościelne usunęły z parafii we Wrocławiu, w 1917 r. został skazany przez sąd. Kto go zaprosił do Biłgoraja? Od wiedzy historycznej są historycy.
historia
08:36, 2026-04-10
Biłgoraj. „Genocidum Atrox” - wołanie o Wołyniu
uprządkujcie sobie nienawiści w rodzinach, naprawcie krzywdy wyrządzone innym na co dzień, prawda historyczna już tyle razy powtarzana jest oczywista, ale co to wnosi ? chodzi o budowanie nienawiści ??? nie chcemy żyć nienawiścią , zło dobrem zwyciężaj
katolik
08:35, 2026-04-10
Biłgoraj. „Genocidum Atrox” - wołanie o Wołyniu
W Biłgoraju o Wołyniu wiemy, nie potrzebny nam tu skompromitowany facet Międlar.
historyk
08:20, 2026-04-10
Biłgoraj. „Genocidum Atrox” - wołanie o Wołyniu
Dlaczego BCK udostępnia byle komu salę ? BCK z założenia ma służyć kulturze, kulturalnym wydarzeniom.
dlaczego?
08:17, 2026-04-10