Mimo licznych apeli i działań Straży Leśnej, problem bezprawnego wjazdu pojazdami silnikowymi do lasów Skarbu Państwa nie znika. To nie tylko kwestia hałasu – to realne zagrożenie dla ekosystemu, niszczenie ściółki oraz niebezpieczeństwo dla turystów i mieszkańców szukających spokoju na szlakach.
W związku z tym, 18 marca 2026 roku, odbyło się strategiczne spotkanie mające na celu wypracowanie skutecznych metod walki z tym procederem.
Skala problemu wymagała zaangażowania szerokiego grona ekspertów i decydentów. W rozmowach uczestniczyli:
Plan działania: Od edukacji po mandaty
Uczestnicy spotkania byli zgodni – czas na bardziej zdecydowane kroki. Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z lasów zgodnie z przepisami oraz ochrona cennej przyrody Roztocza.
Kluczowe ustalenia spotkania:
Warto przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem, wjazd pojazdem silnikowym do lasu (poza drogami publicznymi i odpowiednio oznakowanymi) jest surowo zabroniony. Mandaty za takie wykroczenie mogą być dotkliwe, a w przypadku zniszczenia mienia leśnego sprawa może trafić do sądu.
Inicjatywa Burmistrz Edyty Wolanin oraz Wójta Jacka Pawluka pokazuje, że problem quadów to nie tylko zmartwienie leśników, ale całego regionu, który żyje z turystyki i ceni swój naturalny spokój. Nowe zasady mają sprawić, że Roztocze pozostanie „perłą natury”, a nie torem wyścigowym dla nieodpowiedzialnych kierowców.
Nie19:32, 18.03.2026
Jacek ty jesteś przeciwko.wszystkiemu. popraw grzywke
120:10, 18.03.2026
Czy podobna akcja dotycząca hałasu i parkowania oraz jazdy po chodnikach panie Deryło nastąpi w Biłgoraju?
MójNick08:02, 19.03.2026
Bardzo cenna inicjatywa, chociaż to tylko stosowanie przepisów do czego te instytucje są zobligowane. Hałas w każdym otoczeniu jest szkodliwy, a ci szaleńcy na quadach i motocyklach bez tłumików to jeszcze fizyczne zagrożenie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Potężny pożar lasu między Józefowem a Kozakami
Polska sie kończy,Puszcza Solska sie kończy...To chyba jakis koszmar:(Jeszcze za niedługo nas z naszych terenów z pradziadów,praojcow wygonią jak tak nadal to bedzie następować.Nie trzeba miec dyplomu z nauk zeby pewne okoliczności zaobserwować :(
Polka z stąd
11:27, 2026-05-07
Gm. Biłgoraj. Święty Florian przyniósł prezent
rok temu bukowa wzieła mana teraz smolsko czyli co wszystkie gminy składaja sie na straz w biłgoraju a póżniej wszystko zabiera gmina biłgoraj? Czy nikt nie moze tego przeswietlic? czy nikt nie moze dac sobie rady z pania gromadzka..... ile jeszcze bedzie ....
ehhh...
17:09, 2026-05-06
Gigantyczny pożar lasów. 300 strażaków w akcji
Czyszczą teren dla pejsatych
Yzx
16:34, 2026-05-06
Tragedia w ogniu. Rozbił się Dromader (VIDEO)
Wielkie nieszczęście, zginął człowiek, płoną drzewa, w ogniu fauna i flora, ptaki, zwierzęta leśne.
Przykro
16:18, 2026-05-06