- Dociera do nas dużo głosów zaniepokojonych mieszkańców naszego powiatu, którzy obawiają się o dalszą możliwość prowadzenia fizjoterapii domowej w oparciu o finansowanie w ramach NFZ. Specyficzne ukształtowanie terenu powiatu biłgorajskiego i duże rozciągnięcie na osi północ - południe stwarza, że taką sytuacją szczególnie zagrożeni są pacjenci z gmin, które są najbardziej oddalone od miasta Biłgoraja i to oni w największym stopniu odczują ograniczenie dostępu do usług rehabilitacji w warunkach domowych - napisał w piśmie do dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.
Chodzi o wprowadzone zmiany zarządzeniem nr 94/2024/DSOZ z dnia 23 września 2024 roku Prezesa NFZ, zmieniającym zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką, którym postanowiono od 1 lipca 2025 roku, odstąpić od realizacji fizjoterapii domowej w ramach zawartych umów na fizjoterapię ambulatoryjną.
- Sytuacja ta może spowodować znaczne pogorszenie stanu zdrowia pacjentów pozostających w domach i w konsekwencji skutkować potrzebą zwiększenia finansowania na leczenie powikłań wynikających z przewlekłego unieruchomienia - dodał starosta Szarlip.
- W sytuacji ograniczenia dostępu znacznej części mieszkańców powiatu biłgorajskiego do usług fizjoterapii domowej, zwracam się z prośbą o jak najszybsze ogłoszenie konkursu ofert na świadczenia fizjoterapii domowej na terenie powiatu biłgorajskiego - napisał Andrzej Szarlip.
Pod koniec października br., przyszła od Pawła Piroga, dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ odpowiedź. Dyrektor Piróg poinformował, iż złożony przez starostę wniosek wpisany został do rejestru pod numerem 10/REH/2024.
Jak informuje Paweł Piróg zarządzenie o którym mowa, wprowadza następujące zmiany:
- do 30 czerwca 2025 roku realizacja i rozliczenie świadczeń z zakresu fizjoterapia domowa w ramach zakresu fizjoterapia ambulatoryjna lub fizjoterapia ambulatoryjna dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności odbywa się na zasadach dotychczasowych;
- wyjątek stanowi zapis, że od 1.stycznia 2025 roku świadczeniodawca udzielający świadczeń w warunkach domowych w ramach zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej określa odrębnie w harmonogramie personel realizujący te świadczenia z zastrzeżeniem, że łączny wymiar czasu pracy fizjoterapeutów zgłoszonych do realizacji świadczeń w warunkach domowych nie może przekroczyć 20% łącznego czasu pracy fizjoterapeutów zgłoszonych do realizacji świadczeń w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej.
- NFZ będzie finansował świadczenia realizowane przez personel udzielający świadczeń w warunkach domowych w ramach zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej w tych 20%. Od 1 lipca 2025 roku świadczeniodawca może rozliczyć świadczenia z zakresu fizjoterapii domowej, które rozpoczęły się do 30 czerwca 2025 roku w ramach umowy na zakres fizjoterapia ambulatoryjna lub fizjoterapia ambulatoryjna dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, wyłącznie w ramach realizacji umowy w zakresie fizjoterapia domowa lub fizjoterapia domowa dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - informuje dyrektor Piróg.
Co to oznacza w praktyce, otóż, wprowadzone zmiany w zarządzeniu, polegają na odstąpieniu od realizacji fizjoterapii domowej w ramach zawartych umów na fizjoterapię ambulatoryjną z dniem 1 lipca 2025 roku.
To powoduje, że będzie potrzebna reorganizacja sposobu udzielania świadczeń i co może spowodować, ze część rehabilitantów, którzy w placówkach udzielali świadczeń rehabilitacji domowej w ramach zakontraktowanej rehabilitacji ambulatoryjnej stracić pracę lub nastąpi ograniczenie ich czasu pracy. Nie wiadomo także czy i jak przełoży się to na pacjentów.
Lubelski NFZ informuje, że zawieranie przez Fundusz umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej odbywa się na podstawie zatwierdzonego przez prezesa NFZ planu zakupu świadczeń, po przeprowadzeniu postępowania wyboru świadczeniodawców w trybie konkursu ofert lub rokowań.
- W 2023 roku przeprowadziliśmy postępowania konkursowe, na podstawie których podpisaliśmy umowy z podmiotami na realizację świadczeń w rodzaju rehabilitacja lecznicza. Na obszarze powiatów biłgorajskim, krasnostawskim i lubelskim świadczenia dla pacjentów w zakresie fizjoterapia domowa, fizjoterapia domowa dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności są zabezpieczone - przekonuje dyrektor lubelskiego NFZ-tu.
Aktualnie umowy obowiązują do 31.12.2028 roku.
- Plan zakupu świadczeń w tym zakresie na 2025 rok jest na etapie tworzenia. Na bieżąco prowadzimy analizy zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju rehabilitacja lecznicza. W przypadku stwierdzenia braku zabezpieczenia realizacji świadczeń na danym obszarze ogłaszamy postępowania uzupełniające. W sytuacji pojawienia się sygnałów o ograniczeniu dostępności po zmianie zapisów zarządzania będziemy sukcesywnie monitorować sytuację i podejmować działania (zmierzające) do zapewnienia dostępności i ciągłości świadczeń. Po wprowadzeniu zmian w rozporządzeniu oraz po analizie wykonania świadczeń w I półroczu 2025 roku Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ rozważy potrzebę przeprowadzenia postępowań uzupełniających w zakresie fizjoterapia domowa - zapewnia dyrektor Paweł Piróg.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz