We wtorek, 27 czerwca 2023 roku, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik składa wizytę w Biłgoraju. Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych gościł przed południem w WTZ w Biłgoraju, a w południe spotkał się z rodzicami i nauczycielami Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju.
- Chcemy by rząd był bliżej nas, a my bliżej rządu. By to było możliwe, potrzebny jest dialog i wzajemne wsłuchanie się w potrzeby poszczególnych środowisk. Dziś wizyta pana ministra Wdówika, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i rozmowy o świadczeniach dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Pracując w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, wiem ile jest pytań dotyczących tej sfery życia społecznego. Chcę by obywatele otrzymali odpowiedź od osoby w to zaangażowanej - mówi poseł Beata Strzałka, organizator spotkania z ministrem Wdówikiem.
[FOTORELACJA]9341[/FOTORELACJA]
- Chcę wyjaśnić i odpowiedzieć na pytania dotyczące świadczenia wspierającego oraz zmiany która dotyczy świadczenia pielęgnacyjnego. Chodzi o to, by rozwiać wątpliwości, niepokoje, pokazać ile dodatkowych pieniędzy będzie i komu będą się należeć - zaznacza Paweł Wdówik, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Biłgoraju.
Jak podkreślał minister, planowana jest znana w świadczeniu pielęgnacyjnym. Od dłuższego czasu zabiegają o to rodzice dzieci niepełnosprawnych, chodzi o możliwość podjęcia zatrudnienia przy pobieraniu świadczenia pielęgnacyjnego.
[ZT]33424[/ZT]
- W tej chwili wprowadziliśmy zmianę ustawową, ona wraz z Senatu do Sejmu. Rodzice, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne będą mogli podejmować zatrudnienie bez ograniczeń, bez limitów. Co więcej, jeżeli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością, to będzie on wypłacane na każde dziecko do 18. roku życia - wyjaśnia minister Wdówik.
Po osiągnięciu przez niepełnosprawne dziecko pełnoletności, będzie możliwość wystąpienia o tzw. świadczenie wspierające. Będzie ono zależne od poziomu wsparcia określanego przez Wojewódzkie Zespoły Orzekające. Przyznawane będą punkty określające stopień niepełnosprawności. Wsparcie rozpocznie się od 70 pkt. i n a dzień dzisiejszy będzie to 635 zł, a przy 100 pkt. 3 490 zł.
[ZT]33418[/ZT]
- Dzisiejsze spotkanie jest bardzo ważne dla osób niepełnosprawnych i całego środowiska ich wspierającego. Cieszę się, że pan minister w Biłgoraju przedstawia rozwiązania legislacyjne, rozwiązania prawne, które wychodzą na przeciw oczekiwaniom opiekunów i osób niepełnosprawnych i które poprawiają i ułatwiają ich funkcjonowanie. To ważne by instytucje rządowe i samorządowe pochylały się z troska nad losem i sytuacją niepełnosprawnych - podkreśla Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.
Minister Wdówiki odwiedził m.in. Zespół Szkół Specjalnych. To wyjątkowa placówka na mapie edukacyjnej Ziemi Biłgorajskiej. Pracuje ona z osobami z niepełnosprawnością umiarkowaną i głęboką.
- Nasza placówka umożliwia sprawniejsze funkcjonowanie ucznia w rodzinie, społeczeństwie i nauka samodzielności. Także kształcimy, tak by dziecko po ukończeniu szkoły było jak najbardziej do życia przygotowane. By umiało podejmować codzienne obowiązki i być samowystarczalne, na miarę możliwości - podkreśla Aldona Kozak, dyrektor ZSS w Biłgoraju.
Na godzinę 15:00, 27 czerwca 2023 roku, zaplanowano spotkanie z ministrem Wdówikiem w internacie ZSBiO w Biłgoraju.
beata idzie13:42, 27.06.2023
Kampania idzie
Nick23:20, 27.06.2023
Pozorowane działania.
Kolejne cofnięcie niepełnosprawnych po komisjach. Niejasny system.
A sprawa jest prosta. Niepełnosprawny powinien otrzymać takie kwoty plus pomoc w funkcjonowaniu, aby mógł w miarę spokojnie żyć.
Cały ten system pomocy i opieki funkcjonuje tylko na papierze.
Opowieści o pisowskiej wrażliwości społecznej i katolickim sumieniu można między bajki włożyć.
tubylec09:34, 28.06.2023
Pani poseł jest wszędzie wczoraj była widziana w naszej firmowej lodówce widziano tam też pana Mulawę reasumując oni są wszędzie
obserwator23:35, 29.06.2023
Pani poseł jest bardzo aktywną osobą może być przykładem dla niektórych samorządowców.
Brawo pani Beato!
Logan10:38, 28.06.2023
Najśmieszniejsza jest odpowiedź, ministra Warchoła na pytanie dziennikarzy, dlaczego z pieniędzy, przeznaczonych dla ofiar przestępstw, kupił garnki dla Koła Gospodyń Wiejskich we wsi pod Rzeszowem? Odpowiedź ministra, to działania prewencyjne, zapobiegające przestępstwom. To teraz tylko czekać, aż Romanowski kupi szklanki, kieliszki i kubki dla KGW w naszym powiecie. A może to trzeba leczyć, z tym że na leczenie kolan jest już zbyt późno, czas na głowę......
Logan11:52, 28.06.2023
Ale jaja. Jeszcze poprzedni tekst ciepły, a tu nowy kabaret. Romanowski kupił z funduszu sprawiedliwości lodówkę dla KGW w Staszicu koło Hrubieszowa, tylko piwa nie było w środku, taki mały szczegół. Dawaj ministrze Romanowski do nas, teraz kup ciapy, koce i miotły, to też jest prewencyjne zapobieganie przestepczosci.....
Iwona17:22, 29.06.2023
Po co ciągać niewidomego człowieka z Warszawy , by potem zorganizować spotkanie z kilkoma osobami, w większości uczniami Szkoły Specjalnej.
zainteresowany23:33, 29.06.2023
Dla Pani informacji spotkań było 4 i dużo wartościowych treści.
4 1
zgadza się beata idzie w odstawkę