Zamknij

Wilk w Bukowinie. Nie odstraszyły go prace polowe

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 16:19, 10.05.2025 Aktualizacja: 21:49, 10.05.2025
Skomentuj Wilk w Bukowinie. Nie odstraszyły go prace polowe Wilk w Bukowinie. Nie odstraszyły go prace polowe
  • Od sołtysa wsi Bukowina II w gminie Biszcza otrzymaliśmy zdjęcia i film z wilkiem w roli głównej.

  • Jak informuje sołtys, wczoraj wieczorem (9 maja 2025 roku) na terenie Bukowiny pod lasem kręcił się wilk.

Zwierzę zachowywało się dziwnie (na materiale VIDEO widać, że obecność człowieka i warkotu silnika nie specjalnie mu przeszkadza), być może że jest chory na wściekliznę. Podczas prac polowych przyszedł blisko ciągnika. W pobliżu jest ścieżka rowerowa do pomnika lotników oraz zabudowania gospodarskie - informuje sołtys.

Wilk szary to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, zamieszkującego lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej. Gatunek o skłonnościach terytorialnych. Zwykle terytorium zajmowane przez watahę to 100 – 300 km², ale wielkość ta zależy od dostępności pokarmu i terenu. Wilk jest w stanie w dobę pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów.

Żywi się głównie średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi (jelenie, dziki, sarny), nie gardząc mniejszymi zwierzętami czy padliną, a jeśli stado jest duże, wspólnie polują także na większe ssaki lub ich stada. Przy braku pożywienia, lub w okresie wychowywania młodych, zdarza im się atakować zwierzęta hodowlane.

Według danych z 2023 może w Polsce może żyć około 5 tys. wilków (dane z GUS - 5 046 sztuk), co czyni Polskę, obok Rosji, Białorusi, Włoch, Ukrainy i Rumunii jednym z najbardziej „wilczych” krajów Europy.

[ZT]52117[/ZT]

W Polsce wilk podlega ścisłej ochronie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2001 roku, które zastąpiło ochronę w oparciu o ustawy z roku 1998 roku. Obecnie zakazane są jakiekolwiek polowania na wilki, wilk został wykreślony z listy gatunków łownych.

Dopuszczalne są jedynie odstrzały osobników niebezpiecznych lub atakujących stada w oparciu o zgodę Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (na wniosek Konserwatora Przyrody). Za szkody poczynione przez wilki odpowiada Skarb Państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

zagrożeniezagrożenie

2 0

Co zrobiono z tym wilkiem? Chory wilk stanowi zagrożenie,może atakować i zarażać np. psy .

07:03, 11.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

11

0 0

Zrobiono zdjęcie,film i artykuł.

09:55, 11.05.2025

OSTATNIE KOMENTARZE

0%