Zamknij

100-lecie OSP Potok Górny (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 18:07, 11.05.2025 Aktualizacja: 21:34, 11.05.2025
Skomentuj 100-lecie OSP Potok Górny 100-lecie OSP Potok Górny
  • Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Potoku Górnym powstała w 1925 roku.

  • 11 maja 2025 roku świętowała jubileusz 100-lecia działalności.

  • Tak wyglądały uroczystości.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Potoku Górnym powstaje 28 czerwca 1925 roku i jest odpowiedzią na potrzebę czasu i odbudowywania Polski po czasach rosyjskich zaborów. Zabudowa Potoka Górnego jak i większości wsi i miast na południowym wschodzie Polski jest drewniana, domy i zabudowania gospodarcze blisko siebie. To w przypadku wystąpienia pożaru jest zagrożeniem nie tylko dla jednego gospodarstwa ale dal całej wsi. Stąd zrodziła się idea i wola powołania organizacji ludzi, którzy by z żywiołem walczyli, broniąc życia, zdrowia i dobytku sąsiadów.

[FOTORELACJANOWA]13142[/FOTORELACJANOWA]

W 1925 roku naczelnikiem OSP został Czesław Świerzawski. Początki są trudne, nie ma remizy a sprzęt to sikawka ręczna, kilka hełmów, bosaki. Ale już w 1928 roku rodzi się pomysł budowy remizy, a dwa lata później na placu ofiarowanym przez dwóch miejscowych rolników rozpoczynają się prace budowlane. Remiza zostaje oddana do użytku w 1932 roku.

W okresie niemieckiej okupacji, działalność OSP zostaje przez Niemców zlikwidowana, jednak duch wśród druhów nie zaginą. PO II wojnie światowej, zaczyna się powolne lecz sukcesywne odbudowywanie zasobów ludzkich i sprzętowych. Już w 1950 roku, jednostka OSP Potok Górny wzbogaca się o motopompę M200, a później M800 i odpowiednie usprzętowienie. W latach 60. XX wieku zostaje zamontowana syrena elektryczna, a w 1968 roku rozpoczyna się budowa garażu i jednostka pozyskuje wóz bojowy Star 25.

Pod koniec lat 70. XX wieku zapada decyzja o budowie nowej strażnicy, która oddana zostaje do użytku w 1984 roku. rok później druhowie wzbogacają się o nowy wóz Star 244, który otrzymali z Komendy w Biłgoraju. W roku 1986 uda się pozyskać nowe auto marki Żuk, a z początkiem lat 90. XX wieku do służby w Potoku Górnym trafia Jelcz.

Wraz z powstaniem w Polsce Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczy w 1995 roku, włączona zostaje do niego jednostka OSP Potok Górny. W 2002 roku jednostka zakupuje samochód marki Lublin, a w 2010 roku zakupione zostały dwa samochody lekki marki Mercedes oraz średni wóz bojowy marki MAN. W 2022 roku powołana zostaje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

[ZT]52316[/ZT]

- Obecnie w szeregach naszej straży jest 79 druhów w tym dwie kobiety i 7 członków honorowych, a MDP liczy 18 osób, w tym siedem dziewczynek. Rocznie wyjeżdżamy około 30 razy. Dysponowani jesteśmy do wypadków i zdarzeń drogowych, pożarów, podtopień czy innych miejscowych zagrożeń. Dysponujemy czterema pojazdami, w tym quadem oraz specjalistycznym wyposażeniem - informuje prezes OSP Potok Górny, druh Damian Bielak.

- OSP Potok Górny jest jedną z 10 jednostek na terenie naszej gminy. Jest jednostka prężną, odpowiednio wyposażoną i skuteczną w działaniach ratowniczo - gaśniczych. Ściśle także współpracuje z samorządem gminnym i mieszkańcami w zakresie budowania i podtrzymywania więzi kulturalnych i społecznych. Jako gmina wspieramy działalność OSP, dla przykładu planujemy w najbliższym czasie przeprowadzić remont dachu remizy i złożyliśmy wniosek do Marszałka Województwa Lubelskiego o nowy samochód ratowniczo - rozpoznawczy z wyposażeniem - mówi Stanisław Dyja, wójt gminy Potok Górny i prezes Zarządu Powiatowego OSP w Potoku Górnym.

[ZT]52520[/ZT]

Uroczystości jubileuszowe, w których obok strażaków z gminy Potok Górny i mieszkańców uczestniczyli także zaproszeni goście, rozpoczęła się Mszą świętą, której przewodniczył ks. Piotr Sobczuk, proboszcz parafii w Potoku Górnym.

Po Mszy świętej, na placu przed remizą odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której wręczono odznaczenia zasłużonym druhom, a jednostek odznaczona została złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa". Gratulacje spłynęły także od obecnych na uroczystości posłów Małgorzaty Gromadzkiej i Wiesława Różyńskiego, starosty powiatu biłgorajskiego Andrzeja Szarlip, zastępcy Komendant Wojewódzkiego PSP, prezesa Oddziału Powiatowego ZO OSP oraz zastępcy dyrektora ARMiR w Lublinie i wójta gminy Biszcza.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%