Fot. PAP/S. Leszczyński
Na stan sektora bankowego wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest brak funduszy, które brałyby na siebie ryzyko podejmowania inwestowania w nowe technologie. Bank nie zawsze jest dobrym partnerem do finansowania takich inwestycji. „Bank ma określone funkcje, które stara się optymalnie, z pełną odpowiedzialnością, wypełnić i eksploatować środki w taki sposób, w jaki jest to możliwe z punktu widzenia jego funkcji czy regulacji” - powiedział Zdzisław Wojtera, wiceprezes zarządu Alior Bank S.A. podczas 16. Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Prezes Wojtera wziął udział w debacie „Rynki finansowe a realna gospodarka – rozdźwięk czy symbioza?”, której gospodarzem była Polska Agencja Prasowa. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, czy rynki finansowe jeszcze odzwierciedlają fundamenty gospodarcze, jaka jest rola spekulacji i inwestorów krótkoterminowych, jaki wpływ ma polityka monetarna na wyceny aktywów, jakie są konsekwencje oderwania rynków od realnej produkcji i inwestycji oraz gdzie przebiega granica bezpiecznego zadłużania gospodarki.

„Jeżeli chcemy, żeby rozwijały się u nas nowe firmy, nowe technologie, to muszą powstać private equity, venture capital, które pozwalają na finansowanie przedsięwzięć obarczonych dużym ryzykiem. Bank nie będzie dobrym partnerem do finansowania takich inwestycji. To, że w Stanach Zjednoczonych wygląda to tak atrakcyjnie, to dlatego, że są tam fundusze, które podejmują takie ryzyko” – powiedział prezes Wojtera.

Prezes dodał, że banki mają różne problemy z różnymi strukturami rynku kapitałowego, nad którymi powinny popracować po to, żeby właśnie stworzyć gospodarkę innowacyjną.

Oprócz prezesa Zdzisława Wojtery w debacie uczestniczyli: Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska S.A.; dr Kamil Gemra z Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH; Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich; Waldemar Markiewicz, prezes zarządu Izby Domów Maklerskich.

W Sopocie odbył się 16. Europejski Kongres Finansowy: jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń gospodarczych w UE i platforma debaty na temat stabilności europejskiego oraz polskiego systemu finansowego, a także miejsce wypracowania rekomendacji działań w kierunku osiągnięcia stabilnego, zrównoważonego rozwoju. Uczestnikami EKF są prezesi wiodących instytucji finansowych, polscy i zagraniczni politycy kształtujący politykę gospodarczą, uznani makroekonomiści i menedżerowie najwyższych szczebli z sektorów bankowości i rynku kapitałowego, ubezpieczeń, konsultingowego i prawnego, innowacji i IT, a także eksperci ze środowisk naukowych.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Sukces Klaudii Horodko w Szczebrzeszynie
Gratulacje dla Kaludii i dla jej nauczycielki śpiewu.
Gratulacje
18:44, 2026-06-15
Inwestycja w ropę naftową okazała się oszustwem
Kolejna ofiara oszustwa. Także wiele osób jest oszukiwanych np. przy zakupie truskawek. Na wierzchu pojemnika piękne, świeże a pod spodem podgniłe. Warto te podgniłe odnieść do osób, które je sprzedają . Obrzucić oszustki zgniłkami. Truskawki wciąż są dość drogie , towar musi być dobrej jakości a nie zbijanie kasy na podgniłkach. Prośba do Sanepidu, żeby kontrolować ten handel.
niestety
18:42, 2026-06-15
Noc w Bibliotece 2026 w Tarnogrodzie
Piękna akcja w tarnogrodzkiej bIbliotece.
Brawo
13:03, 2026-06-15
Rusza inicjatywa. Wśród inicjatorów znane twarze
Zwyrodnialec wojenny Putin bombarduje piękną ŁAwrę Peczerską w Kijowie. Putin zasługuje na spalenie żywcem.
obserwator
13:01, 2026-06-15