W spotkaniu wzięli udział: przedstawiciel Starostwa Powiatowego - pracownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Katarzyna Grudzińska-Bełżek, wicedyrektor Anna Olszowy, wicedyrektor Łukasz Fil, nauczyciele zaangażowani w realizację projektu: Marzena Kwiatkowska - nauczyciel języka angielskiego i koordynator projektu, Józef Bednarz - nauczyciel przedmiotów elektronicznych, Agnieszka Iwanek - nauczycielka wychowania fizycznego oraz uczestnicy projektu kształcący się w RCEZ w zawodach: technik informatyk, technik mechatronik i technik pojazdów samochodowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i uczestniczący w nim uczniowie nie ponieśli żadnych kosztów związanych z wyjazdem na dwutygodniowe praktyki zagraniczne do Włoch.
[FOTORELACJA]11357[/FOTORELACJA]
Spotkanie rozpoczęła pani wicedyrektor Anna Olszowy, która przywitała zebranych gości oraz wprowadziła zebranych w tematykę projektów Erasmus+. Poinformowała również, że szkoła otrzymała właśnie dotację na kolejną edycję programu. Dalszą część spotkania poprowadziła koordynator projektu Marzena Kwiatkowska, która za pomocą prezentacji PowerPoint przedstawiła cele programu oraz realizację wszystkich jego etapów. Pani koordynator omówiła również efekty zawodowe, kulturowe, językowe i interpersonalne uzyskane w trakcie realizacji projektu. Tą część spotkania zakończyła projekcja filmiku ze wspomnieniami z mobilności we Włoszech, zmontowanego przez jego uczestnika Huberta Zwolaka. W podsumowaniu koordynator projektu zaznaczyła, że zrealizowany program mobilności okazał się dużym sukcesem. Założone cele zostały osiągnięte, realizacja projektu przebiegała bez większych zakłóceń, a młodzież wróciła z praktyk pełna pozytywnej energii i cennych wspomnień. Zaznaczyła również, że na pochwałę zasługują wszyscy uczestnicy mobilności, którzy doskonale wywiązywali się z przydzielonych im zadań i przestrzegali określonych zasad zachowania. Ich zachowanie było wielokrotnie chwalone zarówno przez organizację przyjmującą PUMO PROJECTS jak i obsługę wyjazdu.
Następnie uczestnicy projektu dzielili się swoimi wrażeniami z udziału w dwutygodniowym stażu zagranicznym w malowniczej miejscowości Grottammare na wschodnim wybrzeżu Włoch. Oto niektóre ich wypowiedzi:
Magdalena z technikum informatycznego:
„Udział w projekcie Erasmus+ w Grottammare we Włoszech był niezwykle cennym doświadczeniem. Jako uczennica zawodu technik informatyk, miałam okazję zdobyć różnorodne umiejętności, które znacznie wzbogaciły moją wiedzę i umiejętności. Praca w międzynarodowym środowisku poszerzyła moje horyzonty kulturowe i zawodowe. Wróciłam z nowymi pomysłami i większą pewnością siebie, gotowa na dalsze wyzwania w karierze informatyka”.
Karol kształcący się w zawodzie technik pojazdów samochodowych:
„Bardzo się cieszę że mogłem wziąć udział w tym projekcie. Poznałem specyfikę funkcjonowania warsztatów samochodowych we Włoszech i podejście mechaników do problemów związanych z naprawą samochodów. Miałem okazję pracowania na systemie diagnostycznym Texa, którego w Polsce nie wykorzystujemy. Dzięki projektowi zwiedziłem piękne miejsca i zapoznałem się z tamtejszą kulturą. Erasmus poszerzył moje umiejętności językowe i odblokował barierę językową. Uważam że warto brać udział w takich projektach”.
Mateusz z technikum mechatronicznego:
„Moim zdaniem program Erasmus+ bardzo pomaga w rozwijaniu umiejętności zawodowych jak i językowych. Podczas wyjazdu mogłem rozszerzyć swój zakres wiedzy nabyty w szkole i wykorzystać go do pracy przy naprawie i diagnostyce urządzeń mechatronicznych. Poza tym mobilność w ramach programu Erasmus + była dla mnie przygodą życia; dzięki wyjazdowi miałem możliwość poznać bogatą kulturę Włoch, zobaczyć popularne miejsca turystyczne takie jak Rzym, Watykan, Asyż. Również podczas wyjazdu udało mi się nawiązać wiele nowych znajomości, rozwinąłem swoje umiejętności interpersonalne i poszerzyłem swoją wiedzę o świecie. Myślę, że dzięki zdobytym certyfikatom i europassowi będzie mi łatwiej znaleźć dobrą pracę w przyszłości”.
Następnie głos zabrała pracownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Katarzyna Grudzińska-Bełżek, która podkreśliła wartość realizowania takich projektów dla młodych ludzi oraz życzyła uczestnikom, aby wykorzystali zdobytą wiedzę i umiejętności w przyszłym życiu.
Bardzo ważnym etapem spotkania było wręczenie uczestnikom dokumentów poświadczających udział w projekcie i zdobyte w czasie stażu umiejętności. Świadectwa te z pewnością pomogą uczestnikom poruszać się w przyszłości na rynku pracy.
W ramach dzielenia się rezultatami projektu została założona strona na Facebooku, na której uczestnicy dokumentowali każdy dzień mobilności, ponadto publikowano artykuły na stronie internetowej szkoły, profilach szkoły na Facebooku i Instagramie oraz w lokalnych mediach społecznościowych. Po powrocie z praktyk stworzona została prezentacja PowerPoint, która była przedstawiana w wielu oddziałach klasowych naszej szkoły. Wspomnienia z pobytu we Włoszech zostały również uwiecznione w filmie nagranym przez uczestnika projektu Huberta Zwolaka.
Link do strony projektu: https://www.facebook.com/rcezbigorajmobilnosczagranicznauc/?locale=pl_PL
Link do filmu: https://www.facebook.com/rcezbigorajmobilnosczagranicznauc/videos/2545786745600314?locale=pl_PL
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz