27 listopada 2023 roku, w Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się finał VII Mistrzostw Debat Oksfordzkich. W pojedynku nad tezą "wydarzenia, któe zaszły w kraju i na świecie od 2020 roku, wyzwoliły w ludziach więcej złego niż dobrego", zmierzyły się drużyny z Zespołu Szkół Budowanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (drużyna propozycji) oraz I LO im. ONZ (drużyna opozycji).
[FOTORELACJA]10089[/FOTORELACJA]
Uczestnicy spierali się na argumenty w oparciu o zasady debaty oksfordzkiej. Debata oksfordzka (debata uniwersytecka) to rodzaj debaty, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Typ debaty pochodzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Decyzją Loży Ekspertów, zwyciężyło I LO im. ONZ zdobywając tytuł "Lidera Przyszłości". Drugie miejsce zajęła Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, a podium zamknęła drużyna z biłgorajskiego "Elektryka".
Najmocniejszym Ogniwem debat został uczeń ZSZiO w Biłgoraju, Maciej Róg, zaś Liderem wśród Mówców został uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Biłgoraju, Szymon Bujak. - Bez wątpienia udział w debatach poszerzył zakres moich umiejętności wypowiedzi oraz wiedzę. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy przygotowując się do udziału i biorąc udział w debatach ale także przysłuchując się jak debatują i dyskutują inni. Wszystkie tematy były ciekawe i aktualne - przyznaje Szymon Bujak.
- Udział w debacie to przede wszystkim przygotowania i zbieranie materiałów, przygotowywanie argumentów oraz kontrargumentów, przełamanie się przed wystąpieniami publicznymi oraz praca nad tym, by jak najlepiej przekazać swoje wiedzie. To umiejętność pracy w grupie, to wielka pomoc ze strony nauczycieli - mówi Marika Winnicka, uczennica ZSBiO.
- Na pewno nie jest łatwo, trzeba szukać materiałów źródłowych, dobierać argumenty, myśleć co powiedzą oponenci, a to wszystko zaprezentować w określonym czasie. Przygotowując się do debaty uczymy się przede wszystkim współpracy, wymieniamy się spostrzeżeniami, rozmawiamy. To także jest bezcenne - dodaje Katarzyna Golec z I LO im. ONZ w Biłgoraju.
Witold Dąbrowski z Loży Ekspertów VII Mistrzostw Debat Oksfordzkich w Biłgoraju, podkreśla ogrom pracy i przygotowania jakie czynią uczniowie i nauczyciele przystępując do biłgorajskich debat. - Ja mam takie odczucie, że te debaty są szczególnie istotne w naszym codziennym życiu. Dotyczą bowiem one nie tylko polityków, ale także naszych codziennych spraw, nas, naszych sąsiadów, nasze rodziny. Możemy się spierać, bo to jest istota dyskursu, obyśmy jednak spierali się tak jak to robią uczestnicy debat oksfordzkich - zaznacza.
[ZT]36930[/ZT]
[ZT]37071[/ZT]
[ZT]37082[/ZT]
1 0
Gratulacje dla obu finałowych drużyn.
1 0
Gratulacje dla wszystkich uczestników tej edycji, specjalne dla finalistów i innych trzech uczestników zasłużenie nagrodzonych. Uznanie dla Zespołu Medialnego BCK za ten program, dzięki któremu młodzi ludzie nie tylko pogłębiają wiedzę ale też reprezentują kulturą dyskusji. Oby zwyczaj kultury słowa trafił do parlamentu i do mediów, zwłaszcza tych jadowitych wzniecających nienawiść. Jadowite osoby, z wrednym charakterem należy eliminować z polityki i dziennikarstwa.