Święcenie owsa – dlaczego jest tak ważne?
Ceremonia święcenia owsa podczas mszy ma za zadanie upamiętnienie męczeństwa św. Szczepana, pierwszego męczennika chrześcijańskiego. W tym dniu wierni wspominają jego męczeńską śmierć, która została opisana w Dziejach Apostolskich. Wiele osób wierzy, że poświęcony owies ma przynieść błogosławieństwo i urodzaj w nadchodzącym roku.
Tradycja rzucania owsa
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej tradycji jest zwyczaj rzucania owsem w kapłana oraz wśród wiernych. Zazwyczaj owies jest obsypywany zarówno duchownych, jak i siebie nawzajem. - Przez ten zwyczaj "kamienujemy" nasze grzechy, by upodobnić się do nieskazitelności św. Szczepana - wyjaśnia ks. Krzysztof Jankowski, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Soli.
Owies, symbolizujący życie i urodzaj, ma na celu nie tylko upamiętnienie męczeństwa, ale również przypomnienie o konieczności pokuty i dążeniu do duchowego oczyszczenia.
Wspólnota i tradycja
Święcenie owsa jest nie tylko praktyką religijną, ale również okazją do zacieśnienia więzi w lokalnej społeczności. Wierni gromadzą się w kościołach, by wspólnie przeżywać te unikalne chwile.
Atmosfera radości i wspólnoty sprawia, że tradycja ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, a każda msza staje się ważnym wydarzeniem w życiu parafii.
Durne owce15:55, 26.12.2024
1 0
Zwyczaj godny do naśladowania a kiedy nauka krzyżowania czy palenia na stosie jak za inkwizycji , czemu kościół nigdy nie potępił donosicielstwa , jako grzechu 15:55, 26.12.2024