Zamknij

Piesza pielgrzymka do Leżajska – Pątnicy ruszyli z Tereszpola (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 12:41, 07.09.2024 Aktualizacja: 07:36, 09.09.2024
Skomentuj Piesza pielgrzymka do Leżajska – Pątnicy ruszyli z Tereszpola Piesza pielgrzymka do Leżajska – Pątnicy ruszyli z Tereszpola

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
  • 7 września 2024 roku z parafii w Tereszpolu wyruszyła dwudniowa piesza pielgrzymka do Leżajska. Ta tradycja, która przyciąga rzesze pątników, rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą o godzinie 7:00.

  • Pątnicy, podążając pod duchowym przewodnictwem, wyruszyli w kierunku Bukowiny, gdzie zaplanowano nocleg oraz wieczorny apel pielgrzymkowy.

Pielgrzymka do Leżajska

Uczestnicy pielgrzymki, po noclegu w Bukowinie, w dniu 8 września kontynuują swoją drogę do bazyliki w Leżajsku. Szacuje się, że pątnicy dotrą do Matki Bożej Leżajskiej w późnych godzinach popołudniowych, a o godzinie 18:00 wezmą udział w Eucharystii.

[FOTORELACJANOWA]11807[/FOTORELACJANOWA]

Cała trasa pielgrzymkowa wynosi około 60 km i wiedzie przez malownicze miejscowości takie jak Wolaniny, Brodziaki, Smólsko, Majdan Stary oraz Księżpol.

Zespół klasztorny w Leżajsku

Leżajsk to miejsce bogate w historię i tradycję religijną. Zespół klasztorny bernardynów, którego początki sięgają XVII wieku, to istna perła architektoniczna.

Wybudowany na zlecenie biskupa przemyskiego Macieja Pstrokońskiego, kompleks obejmuje kościół pw. Zwiastowania NPM oraz klasztor, który od wieków przyciąga czcicieli Matki Bożej Leżajskiej. Warto podkreślić, że w świątyni znajduje się niezwykle cenny obraz Matki Bożej Leżajskiej, datowany na przełom XVI i XVII wieku, uznawany za skarb kultury regionu.

Historia kultu

Obraz Matki Bożej Leżajskiej, znany również jako wizerunek Pocieszenia, zyskał sobie wielu gorliwych czcicieli w Polsce, w tym między innymi Łukasza Opalińskiego oraz króla Władysława IV, który oddał Mu wotum wdzięczności za zwycięstwo pod Chocimiem.

[ZT]46111[/ZT]

Pomimo zniszczeń, jakie obraz przeszedł w wyniku napadów kozackich, kult Matki Bożej Leżajskiej wciąż pozostał silny, a obraz stanowi nie tylko symbol duchowego wsparcia, ale także element historii regionu.

Religijne przeżycie

Piesza pielgrzymka do Leżajska z Tereszpola to nie tylko duchowa wyprawa, ale także okazja do refleksji nad historią i tradycją regionu.

[ZT]45350[/ZT]

Pątnicy, z determinacją podążając do celu, nie tylko zgłębiają swoje relacje z Bogiem, ale również kontynuują piękną dziewiętnastowieczną tradycję pielgrzymowania, która z każdym rokiem przyciąga coraz więcej uczestników.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%