Zamknij

Cudowny obraz peregrynuje po biłgorajskich parafiach (FOTO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 19:00, 04.05.2024 . Aktualizacja: 19:42, 04.05.2024
Skomentuj Cudowny obraz peregrynuje po biłgorajskich parafiach Cudowny obraz peregrynuje po biłgorajskich parafiach

bilgoraj.com.pl

Tylko u nas!

  • 4 maja 2024 roku, rozpoczęła się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Odwachowskiej w Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej.

  • Peregrynacja zainaugurowana została w Biłgoraju, w parafii św. Jana Pawła II. W całej diecezji potrwa do 25 czerwca br.

W oczekiwaniu na jubileusz

W sobotę 4 maja br. rozpoczęła się w naszej diecezji peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Odwachowskiej jako przygotowanie do 25-tej rocznicy koronacji. We wrześniu 2025 roku mnie 25 lat od koronacji Obrazu Matki Bożej Odwachowskiej z zamojskiej Katedry. Uroczystości koronacyjne odbyły się 9 września 2000 roku na Rynku Wielkim w Zamościu, uczestniczyło w nich około 40 tys. wiernych. Korony zostały poświęcone przez Papieża św. Jana Pawła II w czasie jego wizyty w Zamościu.

[FOTORELACJA]11139[/FOTORELACJA]

Kopia słynącego łaskami wizerunku Matki Bożej będzie nawiedzać parafie m.in. z dekanatów: Biłgoraj Północ i Biłgoraj Południe czy Tarnogród oraz Józefów w powiecie biłgorajskim. Nawiedzenie Ziemi Biłgorajskiej rozpoczęło się od parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

Peregrynacja rozpoczyna się od Biłgoraja

- Jako naród, jako społeczność miasta Biłgoraja mamy szczególne nabożeństwo do Matki Bożej, wiemy ile w naszej historii zawdzięczamy Jej opiece. Dziś mamy szczególną łaskę spojrzeć na jej katedralny wizerunek i prosić by wstawiała się u Swego Syna za nami, by wypraszała nam błogosławieństwo Najwyższego - podkreśla ks. Józef Flis, dziekan Dekanatu Biłgoraj Północ.

- Nasz patron św. Jan Paweł II w swym życiu i nauczaniu bardzo wiele miejsce poświecił Maryi. To on przecież wołał Totus Tuus. My jako Rycerze św. Jana Pawła II chcemy go w tej miłości i czci do Matki Bożej naśladować - podkreśla Franciszek Malec.

Historia cudownego obrazu

Obraz Matki Bożej Odwachowskiej został namalowany w II połowie XVIII wieku przez osadzonego na odwachu (wartowni straży garnizonowej) człowieka posądzonego o popełnienie zbrodni. Stąd nazwa Matka Boża Odwachowska. Autor błagał Ją o ulgę w cierpieniach i wykazanie jego niewinności. Według relacji "po krótkiej, ale gorącej modlitwie łańcuchy krępujące jego wyschłe członki opadają, a obraz Bogarodzicy nakreślony drżącą jego ręką, nagła światłość otacza...".

Obraz wycięto z drzwi więzienia i zawieszono na ścianie odwachu. Wiarę w skuteczność opieki Najświętszej Panny Maryi pogłębiały liczne łaski, jakich doznawali żarliwie modlący się przed Obrazem ludzie. W 1803 roku wizerunek Maryi przeniesiono do kaplicy po północnej stronie dawnej Kolegiaty.

Opiekunka, Odwachowska

Mieszkańcy Zamościa czcili ten wizerunek jako słynący łaskami, nazywając Maryję Opiekunką lub Odwachowską.

Szczególnym nabożeństwem Matka Boża Opieki cieszyła się u więźniów twierdzy zamojskiej. Nawet gdy w czasach niewoli zmalała sława Obrazu, przed skromną Zamojską Madonną lud nadal zawierzał swe troski, zanosił modły w chwilach groźnych dla miasta i kraju, wyróżniając Ją czcią spośród innych obrazów kolegiackich.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%