Parafia pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju już po raz XII organizuje Pielgrzymkę Rowerową z Biłgoraja na Jasną Górę, w której udział weźmie 30 pątników. Uczestnicy pochodzą głównie z Biłgoraja, ale jadą też pątnicy z Zamościa, Świdnika, Cieszanowa, Lubaczowa, Tarnogrodu.
W tym roku biłgorajska pielgrzymka jest częścią XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej, która ma charakter gwiaździsty i w drugą sobotę lipca pielgrzymi rowerowi z różnych miejsc w Polsce spotkają się na Jasnej Górze.
[FOTORELACJA]9363[/FOTORELACJA]
Trasa licząca blisko 340 km została tak wyznaczona by pielgrzymka była ogólnodostępna. Przejazd odbywa się głównie drogami o niskim nasileniu ruchu, a krótkie etapy po 60 - 90 km sprawiają, że w pielgrzymce mogą uczestniczyć także mniej wprawieni rowerzyści.
- Liczymy na to, że uda się nam stworzyć rodzinną atmosferę. W związku trwającym sezonem wakacyjnym, chcemy na trasie pielgrzymki poza przeżyciami religijnymi, zgodnie z nauka Papieża Franciszka, podziwiać piękno przyrody i spotkanych na trasie atrakcji turystycznych - mówi organizator pielgrzymki Mirosław Lipiński. Jak dodaje honorowy patronat nad pielgrzymką sprawuje starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.
- Musimy pamiętać o tym, że chrześcijanin, to jest człowiek w nieustannie drodze, drodze do Domu Ojca. Pielgrzymowanie jest więc przypomnieniem naszej tożsamości jako ludzi wierzących, przypomnienie celu do jakiego zmierzamy, a którym jest zbawienie. Pielgrzymka ma w sobie aspekt duchowy, któremu towarzyszy modlitwa, intencje oraz trud - mówi ks. Adam Malinowski.
Jak dodaje ks. Tomasz Szumowski, duchowy opiekun Biłgorajskiej Pielgrzymki Rowerowej, pielgrzymowanie na rowerach ma szczególny wymiar duchowy. - Poza postojami, wspólną Eucharystią, modlitwą wspólnotową na postojach czy wspólnych posiłkach, przez większość drogi jesteśmy sami. Pielgrzymując musimy zachować odległość rower od roweru, jechać w konkretnym szyku i grupach. To powoduje, że jest czas by przemyśleć swą relację ze Stwórcą, odkryć jego obecność w otaczających świecie i by skupić się na osobistej modlitwie - przekonuje kapłan.
[ZT]34984[/ZT]
Każdy z pątników, zmierza do Tronu Królowej Polski z konkretnymi intencjami i w konkretnych intencjach poświęca trud i niewygody drogi oraz zmęczenie i słabości. - Wcześniej pielgrzymowałem pieszo na Jasną Górę, dziś po raz drugi pielgrzymuję rowerem. W tym roku w sposób szczególny chcę modlić się za mojego syna i jego narzeczoną, którzy w tym roku wezmą ślub. Chcę prosić Pana Boga, by im błogosławił i pozwolił stworzyć szczęśliwą kochającą się rodzinę - zaznacza Bogdan Bartosik z Tarnogrodu.
- Ja pielgrzymuję rowerem na Jasną Gorę po raz pierwszy, w drodze jestem razem z moim mężem, który już w ten sposób pielgrzymował. Mam za co Pani Bogu dziękować, ma o co go prosić. Wiozę więc intencje osobiste związane z bliższa i dalszą rodziną oraz modlę się o pokój na Ukrainie i zaprzestanie wojny By w naszych czasach dane było żyć wszystkim ludziom we wzajemnym szacunku - przyznaje pani Urszula.
Pątnicy z XII Biłgorajskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę, do Częstochowy dotrą w piątek 7 lipca 2023 roku. W sobotę 8 lipca połączą się z XVIII Ogólnopolską Pielgrzymką Rowerową.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz