Zamknij

II Pielgrzymka Samorządowców Powiatu Biłgorajskiego (FOTO, VIDEO)

15:52, 14.05.2023 Aktualizacja: 14:59, 15.05.2023
Skomentuj II Pielgrzymka Samorządowców Powiatu Biłgorajskiego II Pielgrzymka Samorządowców Powiatu Biłgorajskiego

Już po raz drugi, samorządowcy Ziemi Biłgorajskiej, zarówno szczebla powiatowego, jak i gminnego, radni, starostowie, burmistrzowie i wójtowie oraz sołtysi pielgrzymowali do sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika do Górecka Kościelnego.

Samorządowcy zgięli kolana

Pielgrzymka jest wspólną inicjatywą parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym, samorządu powiatu biłgorajskiego i gminy Józefów. Składa się na nią Msza święta celebrowana w intencji samorządowców i mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej oraz spotkanie integracyjne połączone z rozmowami samorządowców.

[FOTORELACJA]9152[/FOTORELACJA]

- To wydarzenie organizowaliśmy po raz drugi. Mamy nadzieję, że stanie się ono cyklicznym wydarzeniem, gromadzącym w Górecku Kościelnym wszystkich naszych samorządowców. Spotykamy się w wyjątkowy miejscu, tu gdzie objawił się i szczególną opieką objął naszą Ziemię Biłgorajską św. Stanisław. Chcemy powierzyć Bogu przez jego wstawiennictwo wszystkie te sprawy związane z rozwojem naszych samorządów, powiatu biłgorajskiego, poszczególnych gmin - podkreśla starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

Trudna codzienność samorządowa

- Zaprosiliśmy wszystkich samorządowców, burmistrzów, wójtów, radnych, kierowników jednostek, sołtysów by wspólnie zawierzyć naszą samorządową codzienność Dobremu Bogu. Chcemy prosić, by św. Stanisław nas wspierał - dodaje starosta Szarlip.

Jak dodaje wicestarosta biłgorajski Tomasz Rogala, samorządowcy w takich okolicznościach spotykają się pełnym składem tylko raz w roku.

- Jest to druga pielgrzymka samorządowców i sołtysów do sanktuarium w Górecku Kościelnym. Św. Stanisław patron tego miejsca jest szczególną osobą w historii Polski. On na zaprasza do wspólnej modlitwy, do chwili zadumy i rozwój o naszej służbie dla społeczeństwa - podkreśla Tomasz Rogala.

Budowa wspólnoty

Andrzej Łagożny zaznacza, że pielgrzymowanie jest losem każdego człowieka, który na tej ziemi jest przez określony okres czasu. Podkreśla, że samorządowcy mają za co dziękować i o co prosić Boga, że muszą każdego dnia stawiać na służbę i podejmowanie zadań będących odpowiedzią na potrzeby poszczególnych społeczności.

[ZT]33889[/ZT]

- Chcemy także budować wspólnotę, która niesie za sobą odpowiedzialność za podejmowane działania i inicjatyw. Idziemy więc do miejsca do miejsca świętego, które przypomina nam o służebnej roli samorządowca, urzędu czy urzędnika. Gromadzimy się mimo różnić ale jednoczy nas dobro naszej małej Ojczyzny jaką jest powiat biłgorajski i poszczególne gminy, miasta i wsie - dodaje Andrzej Łagożny.

W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele wszystkich gmin powiatu biłgorajskiego, sołtysi, kierownicy i pracownicy samorządowych instytucji i szkół oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Inwestycje dla mieszkańców

- Dziś jest także okazja by wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Wszyscy samorządowcy jacy dziś uczestniczą w tej pielgrzymce przywieźli z sobą konkretne intencje. One z pewnością dotyczą rozwoju naszych społeczności, inwestycji, zgody i bezpieczeństwa mieszkańców oraz porządku - mówi Roman Dziura, burmistrz Józefowa.

[ZT]29466[/ZT]

Jak zaznacza włodarz Józefowa, tylko w jego gminie tegoroczne inwestycje liczone są w milionach złotych i dotyczą inwestycji w oświatę, kanalizację, turystykę i drogi.

- To ostatni pełny rok tej kadencji, więc to czas na podsumowania także współpracy między gminami i dopięcie istotnych i ważki zadań. Ja oceniam, że współpraca między naszymi samorządami i powiatem układa się bardzo dobrze. Cały czas się rozwijamy i uzupełniamy - przyznaje burmistrz Dziura.

Msza święta

Uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji samorządowców powiatu biłgorajskiego oraz mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej, sprawował ks. prof. Sławomir Nowosad i ks. Jarosław Kędra, proboszcz parafii w Górecku Kościelnym.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

W homilii ks. Nowosad mówił o ładzie moralnym jako podstawie ładu społecznego, o odpowiedzialności oraz autentyczności postępowania, za którą muszą iść cnoty takie jak odwaga, prawdomówność, uczciwość.

Wybór miejsca nieprzypadkowy

Wybór miejsca pielgrzymki, czyli sanktuarium św. Stanisława w Górecku Kościelnym nie jest przypadkowy. Św. Stanisław to biskup i męczennik, jeden z głównych patronów Polski, to także patron Ziemi Biłgorajskiej.

Z  kolei drewniany kościół w Górecku Kościelnym wraz z aleją dębów i kapliczkami to jedne z najcenniejszych zabytków powiatu biłgorajskiego. Dzieje parafii Górecko Kościelne sięgają XVII wieku i wiążą się z kultem św. Stanisława biskupa i męczennika, który ukazał się młodemu rolnikowi Janowi Sosze i wskazał miejsca, na których mają być wzniesione kapliczki i kościół.

[ZT]33940[/ZT]

Świątynię wzniesiono w 1768 roku, jej fundatorem był ordynat Jakub Zamoyski, jej konsekracji dokonał bp Melchior Kochnowski w 1778 roku.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MacieJUMacieJU

4 0

Ale jak pielgrzymowali bo nie rozumiem!

W limuzynach i garniturach?!
CO to za obłuda. Rogala i pielgrzymki. Od kiedy to ...

14:15, 15.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%