Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Goraju oraz mieszkańcy gminy Goraj przygotowali i zaprezentowali Misterium Męki Pańskiej. Ostatnie dni ziemskiego życia Chrystusa oparte zostało o teksty Ewangelii św. Jana i Ewangelii Synoptycznych oraz nastrojowej muzyki.
W przygotowaniu wydarzenia oraz odegraniu poszczególnych scen udział wzięło kilkadziesiąt osób. Przygotowane były stroje, odpowiednia sceneria oraz rekwizyty. Misterium rozpoczęło się od sceny ostatniej wieczerzy, by przez poszczególne stacje dotrzeć w okolice gorajskiego cmentarza. Tutaj odbyła się scena ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa.
[FOTORELACJA]8985[/FOTORELACJA]
-Nasze przedsięwzięcie, to próba artystycznego przekazania tego, co wydarzyło się 2 000 lat temu dla naszego zbawienia. Na pewno w 100% nie da się odwzorować tego co Chrystus wycierpiał i przeszedł ofiarując się na nasze grzechy ale jest to próba pewnej interpretacji ewangelicznych zapisów ostatnich dni życia Bożego Syna na ziemi - mówi ks. Paweł Krzaczek, wikariusz parafii w Goraju i reżyser gorajskiego Misterium.
-Przez Misterium Męki Pańskiej, które zorganizowaliśmy w Goraju, chcieliśmy wprowadzić widzów - uczestników w Wielki Tydzień oraz dobre i owocne duchowo przeżycie Triduum Paschalnego. Widz, który był jednocześnie uczestnikiem aktywnym, mógł odnaleźć siebie w odgrywanych przez aktorów rolach i zastanowić się jak on podchodzi do ofiarowanego przez Boga zbawienia - dodaje ks. Krzaczek.
[ZT]33484[/ZT]
-To wydarzanie, w ludzki sposób próbuje przedstawić, to co w wierze katolickiej najważniejsze. A więc mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Przez mękę, przechodzimy do tajemnicy śmierci i radości zmartwychwstania, a więc przezwyciężenia grzechu i jego owocu, jakim jest śmieć i potępienie wieczne. dzisiejsze wydarzenie, którego byliśmy uczestnikami pokazuje, że Bóg jest blisko nas w chwilach radości i szczęścia ale także w bólu, trudnościach i słabościach - podkreśla ks. Leszek Boryło, proboszcz w Goraju.
Ks. Boryło zwraca uwagę, że Misterium Męki Pańskiej było przeżyciem nie tyko estetycznym czy kulturalnym ale przede wszystkim duchowym i modlitewnym oraz skupiających nas na istocie Wielkiej Nocy. -Serdecznie dziękuję zarówno osobom odpowiedzialnym za przygotowanie scenariusza, poszczególnych scen, reżyserowi, osobom od światła i nagłośnienia, aktorom oraz wszystkim uczestnikom, że w wieczór Niedzieli Palmowej, ubogacali się nawzajem przeżywaniem zbawczej ofiary Chrystusa - dodaje proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz