Zamknij

Relikwie św. Maksymiliana trafiły do Osuch. Tak wyglądały uroczystości (FOTO)

14:50, 17.08.2022 bilgoraj.com.pl Aktualizacja: 15:14, 17.08.2022
Skomentuj

W Osuchach w gminie Łukowa, znajduje się kaplica - kościół filialny łukowskiej parafii. Patronuje jej św. Maksymilian Maria Kolbe, męczennik z niemieckiego obozu zagłady w KL Auschwitz.

Maksymilian Maria Kolbe, właściwie Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli. Został zamordowany przez Niemców 14 sierpnia 1941 roku w KL Auschwitz. Był polskim franciszkaninem konwentualnym, prezbiterem i misjonarzem. Jest męczennikiem oraz świętym Kościoła katolickiego.

Ojciec Kolbe był założycielem organizacji Rycerstwo Niepokalanej, miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” i Radia Niepokalanów oraz najliczniejszego klasztoru na świecie w Niepokalanowie (762 osoby w 1939).

Jest on także pierwszym polskim męczennikiem okresu II wojny światowej wyniesiony na ołtarze.

Patronuje on kaplicy w Osuchach, która zlokalizowana jest kilkaset metrów od największego cmentarza partyzanckiego w Polsce i w najbliższej okolicy Bitwy pod Osuchami. 14 sierpnia 2022 roku, do kaplicy przekazane zostały relikwie św. Maksymiliana.

-Ku większej chwale Boga w Trójcy Jedynego oraz Niepokalanej dziewicy Maryi, zakon braci mniejszych konwentualnych - franciszkanie, przekazują relikwie św. ojca Maksymiliana Marii Kolbego, parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Łukowej. Niech będą pomocą przy głoszeniu większej chwały Boga na tym miejscu i niech służą całej społeczności ku wzroście wiar i świętości życia - mówi podczas uroczystości franciszkanin, ojciec Mirosław Buczko.

Jak przypomina ks. Waldemar Kostrubiec, proboszcz łukowskiej parafii, kaplica w Osuchach powstała jako wotum wdzięczności, za tych którzy z wojny do domów wrócili. -Miało to być także miejsce do oczekiwania na tych, którzy jeszcze nie wrócili i miejsce modlitwy za tych, którzy już nie wrócą - dodaje ks. Kostrubiec.

Przypomina, że od początku kaplicy patronował Maksymilian Kolbe, co roku 14 sierpnia odbywa się odpust i osoba, misja i spuścizna męczennika z Auschwitz jest przypominana.

-Jesteśmy bardzo szczęścili, że do tego filialnego kościoła w Osuchach udało się sprawdzić relikwie św. Maksymiliana. Mam nadzieję, że przez to ożywi on naszą wiarę, nadzieję i miłość. Wypada tylko dodać: św. Maksymilianie módl się za nami - podkreśla ks. proboszcz.

Uroczystości zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem dookoła osuchowskiej kaplicy i ucałowanie relikwii św. Maksymiliana.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%