Zamknij

Akcja św. Krzysztofa. Księża błogosławią pojazdy i zbierają pieniądze na auta dla misjonarzy. Wy już poświeciliście samochód?

09:44, 25.07.2022 bilgoraj.com.pl Aktualizacja: 10:36, 25.07.2022
Skomentuj

Z dniem wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców, łączy się obrzęd błogosławieństwa aut. Stara tradycja podaje, że święty Krzysztof, który był rzymskim żołnierzem, został ochrzczony przez pustelnika i za jego radą osiadł nad rzeką, służąc pomocą podróżnym.

Wg podań, św. Krzysztof, poniósł śmierć za wiarę w czasie prześladowania za panowania cesarza Decjusza (około 250 roku). Jako swojego patrona czcili świętego Krzysztofa przewoźnicy, tragarze, flisacy i pielgrzymi. Współcześnie jest czczony jako patron kierowców, a jego wizerunek zdobi wiele aut, które się błogosławi w dniu 25 lipca.

-Stare polskie przysłowie mówi: "Bez Boga ni do proga". Przy błogosławieństwo pojazdów chodzi o bezpieczeństwo. To co służy człowiekowi musi być pobłogosławione. Sami wiemy, jadąc autem zdarzają się różne sytuacje, czasem zastawiamy się jak udało się bezpiecznie przejechać, uniknąć zagrożenia, ominąć innego użytkownika drogi. Tu nie ma miejsca na przypadek, jeśli zaczynamy podróż od znaku krzyża, jeśli jest podczas podróży modlitwa, to czujemy Bożą opiekę - zaznacza ks. Łukasz Duda, wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Od niedzieli 24 lipca do 31 lipca 2022 roku obchodzony 23. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa wraz z misyjną Akcją św. Krzysztof - 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.

W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa - Patrona kierowców i podróżnych wierni modlą się za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże. Do wszystkich użytkowników pojazdów jest kierowany apel o udział w Akcji św. Krzysztof i wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie.

Koniecznym środkiem komunikacji dla misjonarzy są samochody terenowe, motocykle i rowery. Inną grupę pojazdów stanowią samochody ciężarowe, traktory, quady czy łodzie motorowe. Natomiast bezpośrednim darem dla potrzebujących są wózki inwalidzkie, których wciąż potrzeba.

W 2021 roku MIVA Polska zrealizowała 137 projektów na zakup pojazdów misyjnych, na które przekazała kwotę ponad 4,5 mln zł.

Jak podkreśla Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, działalność misyjna Kościoła nie zmierza do żadnego sukcesu, ale do coraz bardziej autentycznego świadectwa wiary, że Bóg jest miłością, jaka objawia się nam w Jezusie Chrystusie mocą Ducha Świętego.

-Ewangeliczne świadectwa wiary ma niejedno imię i wyraża się w dziełach miłosierdzia, służbie zdrowia, edukacji, budowie infrastruktury misyjnej - kaplic i kościołów oraz codziennej pomocy mieszkańcom i wiernym placówek misyjnych - podkreśla bp Jana Piotrowskiego.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%