Zamknij

Leasing samochodów używanych a kwestie podatkowe - to warto wiedzieć

11:21, 07.07.2017
Skomentuj
Chcesz podpisać umowę leasingową? Zamiast nowego auta wybierasz używany pojazd? W artykule omówimy kluczowe korzyści wynikające z takiej decyzji. Omówimy również najważniejsze kwestie podatkowe, związane z leasingiem używanego samochodu.

Leasing jest nowoczesnym sposobem finansowania dóbr. Choć przedmiotem leasingu może być sprzęt komputerowy, wyposażenie gabinetów lekarskich, czy nieruchomości, to właśnie leasing samochodowy jest obecnie najbardziej popularny.

Jak pokazują dane udostępnione przez Związek Polskiego Leasingu, leasing samochodowy stanowi obecnie aż 46% całego rynku leasingu w Polsce. Przedmiotem umowy leasingowej może być auto nowe lub używane. Warto wiedzieć jednak, że nie każdy pojazd „z drugiej ręki” spełni wymagania leasingodawców.

Leasing samochodów używanych
Większość leasingodawców finansuje samochody, które nie są starsze niż 4-6 lat. Kilkuletni pojazd jest jeszcze wystarczająco sprawny, by z powodzeniem posłużył przez kolejne lata. Z drugiej strony, jego cena jest zdecydowanie atrakcyjniejsza od nowego modelu.

Jeśli zdecydujesz się na leasing samochodów używanych, musisz liczyć się także z koniecznością uiszczenia wyższej stawki czynszu inicjalnego (czyli opłaty wstępnej). W przypadku nowych aut jest to zazwyczaj od 0 do 10%. Wysokość czynszu inicjalnego dla aut używanych może wynosić nawet 40%. Biorąc jednak pod uwagę stosunkowo atrakcyjną ceną takiego pojazdu, podwyższona stawka nie powinna być nadmiernym obciążeniem dla budżetu.



Leasing operacyjny i leasing finansowy - kwestie podatkowe
Jeśli planujesz podpisanie umowy leasingowej, z pewnością staniesz przed wyborem pomiędzy leasingiem finansowym a operacyjnym. Każda z form wiąże się z odmiennymi konsekwencjami podatkowymi.

Jeśli wybierzesz leasing operacyjny (podobnie jak 80% polskich przedsiębiorców), będziesz mógł odliczyć od podstawy opodatkowania kapitałową oraz odsetkową część raty leasingowej oraz wszelkie koszty, związane z bieżącą eksploatacją pojazdu. Co ważne, przedmiot umowy leasingowej oficjalnie jest własnością leasingodawcy. Oznacza to, że leasingobiorca nie wprowadza go do ewidencji środków trwałych, ani nie amortyzuje go w czasie.

W przypadku leasingu finansowego do kosztów zalicza się wyłącznie część odsetkową rat leasingowych oraz bieżące koszty eksploatacji pojazdu. Zadaniem leasingobiorcy jest także wykonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Odliczanie VAT a leasing aut używanych
Leasing samochodów używanych wiąże się z takimi samymi zasadami odliczania podatku VAT, jak w przypadku nowych pojazdów. Jeśli samochód jest używany jedynie w celach służbowych, przedsiębiorca może rozliczyć 100% jedynie w celach prowadzenia działalności.

W tym celu należy:
- zgłosić do właściwego Urzędu Skarbowego pojazd jako samochód firmowy – na formularzu VAT-26;
- sporządzić regulamin wykorzystywania samochodu w firmie;
- prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT.

Jeśli pojazd służy także do celów prywatnych, podatnik ma prawo odliczenia 50% kwoty podatku. Odliczenia dotyczą zarówno raty leasingowej, jak również wydatków, związanych z eksploatacją pojazdu.

O czym należy pamiętać?
Jeśli przedmiotem umowy leasingowej jest używany pojazd, leasingobiorca powinien liczyć się z dodatkowymi kosztami: wyższym ubezpieczeniem, kosztami napraw i przeglądów, których zazwyczaj nie obejmuje już gwarancja. W większości przypadków wysokość czynszu inicjalnego będzie zdecydowanie wyższa niż w przypadku nowych aut.

Na szczęście, nie musi być to regułą. Bardzo atrakcyjną ofertę dla osób, które chcą wziąć w leasing używane auto przygotował Toyota Leasing. Leasing SMARTPLAN, bo o nim właśnie mowa, to możliwość podpisania umowy leasingowej z wpłatą własną na poziomie 0%, wymiany samochodu co 12 miesięcy oraz obniżenia wysokości rat aż o 60%.

* Artykuł sponsorowany

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%