W tym artykule zwrócimy uwagę na gadżety, które zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy oraz te, które zabezpieczają motocykl. Na koniec pochylimy się nad ważnym tematem, jakim jest ubezpieczenie motocykla.
Jak wybrać kask?
Przy wyborze kasku musimy wziąć pod uwagę wiele czynników i elementów wpływających na jego funkcjonalność. Do wyboru mamy m.in. kask integralny, kask szczękowy czy też kask otwarty. Kaski integralne mają szczęki, jak sama nazwa wskazuje, zintegrowane z kaskiem. Dokładnie pokrywają całą głowę i uznawane są za najbezpieczniejsze i najbardziej wytrzymałe, choć niektórzy motocykliści preferują kaski szczękowe ze względu na wygodę. Kaski szczękowe to balans pomiędzy bezpieczeństwem a komfortem użytkowania. Chodzi o to, że nie trzeba zdejmować całego kasku, by podczas postoju zjeść coś lub porozmawiać przez telefon. Wystarczy zdjąć „szczękęki”. Kaski otwarte nie zawierają części chroniącej szczękę motocyklisty. To bardzo lekkie kaski, które niestety nie zapewniają pełni bezpieczeństwa. Wybierają je częściej użytkownicy skuterów lub chopperów.
Gmole i crashpady – zabezpieczenie motocykla
Gmole to stalowa konstrukcja, która chroni silnik motocykla przed uszkodzeniami. Wygląda jak wygięta stalowa rura (zazwyczaj w kształcie litery: „U”), która po zamontowaniu oplata silnik i zabezpiecza go w obliczu ewentualnych upadków lub przewrócenia się pojazdu podczas postoju. W takich sytuacjach może dojść nie tylko do zarysowania i obicia silnika, ale również uszkodzenia wpływającego na jego prace. Dlatego warto pomyśleć o takim dodatkowym zabezpieczeniu silnika.
Crashpady to osłona ramy motocykla, która Po zamontowaniu staje się ona najbardziej wystającym elementem jednośladu z lewej i prawej strony. W ten sposób w kontekście upadku crashpady przyjmują na siebie całe uderzenie i uszkodzenia związane z poślizgiem po asfaltowej drodze. Można je zamontować w różnych częściach motocykla, wokół silnika, tylnego zawieszenia czy umieścić je w okolicy przedniej osi i rejonów golenia. Najważniejsze, aby zwracać uwagę na jakość crashpadów i tworzywo, z jakiego są one wykonane. Ich posiadanie pozwoli zaoszczędzić wielu pieniędzy, które musielibyśmy wydać na naprawę silnika czy zawieszenia po upadku. Zestawiając to z niewielkim kosztem zakupu takiego zabezpieczenia, korzyści są bezsporne.
Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą motocykla?
Kolejną ważną kwestią jest zabezpieczenie motocykla podczas postoju przed kradzieżą. Disc-lock to blokada tarcz hamulcowych, które można zamontować na przednim oraz w miarę możliwości także na tylnym kole. Sprawdzają się na tarczach wyposażonych w standardowe otwory, ponieważ założenie polega na przeciągnięciu ich przez ten otwór i zaciśnięciu. Efektem jest skutecznie zablokowane koło. Disc-locki mogą być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie w postaci alarmu. Warto więc dokładnie sprawdzić dodatkowe funkcjonalności takiego zabezpieczenia.
U-locki to zabezpieczenie znane również wszystkim rowerzystom. Blokadę zaczepia się wokół koła i przyczepia do znaku czy słupka na drodze lub innego stałego elementu przestrzeni. U-lock także może być wyposażony w ochronę alarmową. Disc-lock czy u-lock? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Warto skorzystać z pomocy i porady doświadczonego motocyklisty.
Na rynku dostępne są również tzw. kotwy podłogowe lub ścienne. W tym przypadku kotwa montowana jest do podłogi lub ściany, a następnie podpinana do motocykla za pomocą łańcucha. Możliwości zabezpieczenia przed kradzieżą jest więc wiele. Zanim pomyślimy o akcesoriach, warto zakupić polisę dla motocyklisty.
Ubezpieczenie motocykla
OC/AC
W przypadku motocykla punktem wyjścia jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadacza pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie samochodu i motocykla działa w tym przypadku na podobnych zasadach i kwestia OC jest regulowana prawnie. Dodatkowe ubezpieczenia są już indywidualną decyzją motocyklisty. A jest w czy wybierać.
Ubezpieczenie AC (autocasco) zabezpieczy motocyklistę przed konsekwencjami finansowymi takich zdarzeń jak: uszkodzenie, zniszczenie czy wspomniana kradzież motocykla. To zabezpieczenie na wypadek szkody parkingowej, czy uszkodzenia pojazdu np. w wyniku uderzenia w słupek czy inny element przestrzeni miejskiej lub gdy sprawca danej szkody jest nieznany i niemożliwy do zidetyfikowania. Ubezpieczenie AC motocykla obejmuje zakresem takie same zdarzenia, jak w przypadku AC samochodu.
Co jeszcze możesz ubezpieczyć?
Uzupełnieniem pakietu OC/ AC może być ubezpieczenie NNW (świadczenie związanie z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku) czy Assistance (holowanie i możliwość wynajęcia pojazdu zastępczego po wypadku). W tym artykule dużo wspominaliśmy o akcesoriach motocyklowych związanych z bezpieczeństwem na drodze. Compensa umożliwia ubezpieczenie elementów odzieży (kask, rękawice, kurtka, kombinezon, buty), akcesoriów takich jak: tank bagi, kufry i sakwy. Natomiast za posiadanie gmoli i crashpadów przewidziana jest specjalna zniżka na ubezpieczenie.
*Artykuł sponsorowany
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz