Pusty podjazd kuriera - kiedy mamy z nim do czynienia?
Osoby lub firmy, które często nadają paczki, dobrze wiedzą, że zadanie to nie zawsze jest proste i przyjemne. Nieprawidłowości związane z organizacją procesu wysyłkowego mogą nastąpić w każdej chwili i na skutek wielu sytuacji, na które nie zawsze ma się wpływ. Może więc okazać się, że kurier, który przyjechał w umówione miejsce w celu odebrania przesyłki, wraca z niego z pustymi rękoma.
Do takiej sytuacji może dojść z wielu powodów. Być może w firmie zawiodła komunikacja i osoba odpowiedzialna za przekazanie przesyłek w ręce kuriera nie stawiła się w wyznaczonym miejscu, a być może nie mogła wypełnić tego zadania z określonej przyczyny. Mogło też okazać się, że leżący po stronie nadawcy obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia przesyłki nie został należycie dopełniony i nie nadaje się ona do bezpiecznego transportu. Podobny efekt może mieć również próba przekazania kurierowi przesyłki o znacznie wyższej wadze rzeczywistej lub dużo większych rozmiarach, niż określone w liście przewozowym.
Niezależnie jednak od powodów, mamy do czynienia z takim samym skutkiem – próba odbioru przesyłki się nie powiodła. To właśnie wtedy firma kurierska może naliczyć opłatę za pusty podjazd kuriera. Według cennika większości przewoźników dopłata może zostać naliczona już po pierwszej nieudanej próbie wysyłki. Kolejna próba może być dodatkowo płatna. Należy pamiętać, że do opłaty za pusty podjazd kuriera nie zalicza się kwota pobierana za anulowanie etykiety przewozowej. Jeśli zatem firma zdecydowała się na całkowitą rezygnację z wysyłki, będzie musiała ponieść dodatkowe koszta.
Opłaty przewoźnika za pusty podjazd kuriera - ile wynoszą?
Cennik przewoźnika zwykle precyzyjnie określa, jaka opłata zostanie naliczona w przypadku niemożności zrealizowania przekazania paczki do rąk kuriera z przyczyny leżącej po stronie nadawcy. Informacji na temat jej wysokości należy szukać w tych fragmentach cennika, w których znajdują się dopłaty i usługi dodatkowe do przesyłek. Ceny, jakich należy się spodziewać, to zwykle od kilku do kilkunastu złotych. Dla przykładu, w przypadku DHL Parcel opłata ta zalicza się do stosunkowo niskich i wynosi 5 złotych.
Opłata za pusty podjazd kuriera - dlaczego jest naliczana?
By uniknąć konieczności płacenia za niezrealizowany odbiór przesyłki od nadawcy, warto przede wszystkim postarać się, by rzeczywiście doszło do przekazania paczki do transportu. Czas, którym dysponuje kurier, jest ściśle ograniczony przez tryb jego pracy, nie może więc pozwolić sobie na poświęcanie zbyt dużej ilości czasu tylko jednemu zadaniu. Usługi świadczone przez firmy kurierskie realizowane są według określonego systemu, a każde opóźnienie lub nieprawidłowość w procesie dostawy może oznaczać zarówno szkody materialne, jak i wizerunkowe.
By zamortyzować szkody poniesione wskutek braku możliwości zrealizowania jednego z zakładanych procesów (w tym przypadku - próby odbioru przesyłki od nadawcy), firma kurierska nalicza adekwatne opłaty. Niemożność nadania przesyłki i przekazania jej do dalszej drogi wiąże się m.in. z poniesionymi na próżno kosztami paliwa oraz zmarnowanym czasem kuriera.
Czy tylko nieudane nadanie wiąże się z koniecznością dopłaty?
Na podobną opieszałość nie powinien pozwolić sobie również adresat. Należy pamiętać, że w przypadku wielu przewoźników tylko pierwsza próba doręczenia wliczona jest w cenę przesyłki. Jeśli kurier nie zastanie odbiorcy w domu lub umówionym miejscu odbioru, a ewentualne próby kontaktu z nim nie przyniosą skutku, przesyłka wróci do ostatniego punktu podróży. Każda kolejna próba doręczenia, również udana, skutkować będzie naliczeniem odpowiednich opłat zgodnie z cennikiem.
0 0
Tylko paczkomaty, a nie czekanie na kuriera.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz