Zamknij

Dzień logopedy w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej

13:01, 16.03.2019
Skomentuj
Dzień konsultacji i badań w ramach Europejskiego Dnia Logopedy odbył się dziś w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Biłgoraju. Z pomocy specjalistów skorzystać mogli dzieci i młodzież od niemowlaków po 18. rok życia. Poradnia jest publiczną placówką oświatową, udzielającą wszechstronnej pomocy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej i zawodoznawczej.

Dzień diagnoz logopedycznych został po raz pierwszy zorganizowany w 2001 roku przez Polski Związek Logopedów. Miała być to nowa forma pomocy dzieciom i rodzicom. trzy lata później dzień ten obchodzony był już w całej Europie. Do akcji przystąpiła także Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Biłgoraju. Od lat Poradnia - w dzień wolny od pracy - zaprasza rodziców, dzieci i młodzież na konsultacje ze specjalistami, rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, a także szybkiej i skutecznej konsultacji i diagnozy. Wzorem lat ubiegłych, do obchodów Dnia Logopedy przyłączyli się również pedagodzy i psychologowie. -Konsultacje i badania logopedyczne, psychologiczne i pedagogiczne kierowane są do dzieci z opóźnionym rozwojem psychoruchowym od urodzenia do 3 roku życia, z opóźnionym rozwojem mowy od 2 do 6 roku życia, z zaburzeniami mowy i komunikacji językowej od 6 do 18 roku życia, z trudnościami dydaktyczno - wychowawczymi, z trudnościami w czytaniu i pisaniu czy z trudnościami w nauce matematyki - informuje neurologopeda, Sylwia Dudek.

Rozwój medycyny i edukacji powoduje, że w dzisiejszych czasach wiedza rodziców dotycząca prawidłowego rozwoju mowy są coraz większe. Łatwiejszy jest także - m. in. dzięki Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dostęp do pomocy logopedycznej. Dzięki temu coraz młodsze dzieci trafiają pod opiekę logopedów i zwiększa się przez to szansa wyeliminowanie ewentualnych wad mowy. -Współczesny logopeda, to nie tylko specjalista od wad artykulacyjnych. Poszukując pomocy, zgłaszają się do nas rodzice już z niemowlakami z obciążonym wywiadem okołoporodowym, z wrodzonymi wadami anatomicznymi, z mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami o podłożu neurologicznym, z zaburzonymi odruchami ssania, połykania, gryzienia, żucia, które również wpływają na rozwój mowy - dodaje Dudek.

Przypomnijmy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Biłgoraju jest publiczną placówką oświatową, udzielającą wszechstronnej pomocy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej i zawodoznawczej. Poradnia funkcjonuje od 1969 roku, jej terenem działania poradni jest powiat biłgorajski, czyli miasto i gmina Biłgoraj oraz Gminy Aleksandrów, Biszcza, Frampol, Goraj, Józefów, Księżpol, Łukowa, Obsza, Potok Górny, Tarnogród, Tereszpol i Turobin. Poradnia udziela pomocy dzieciom i młodzieży, rodzicom (opiekunom prawnym), nauczycielom oraz wychowawcom z przedszkoli, szkół i placówek, które mają siedzibę na terenie powiatu biłgorajskiego. Pomoc poradni kierowana jest również do dzieci, które nie uczęszczają do przedszkoli i szkół oraz ich rodziców, zamieszkujących na terenie powiatu biłgorajskiego.

Korzystanie z pomocy udzielanej przez poradnię jest dobrowolne i bezpłatne, nie wymaga skierowania i odbywa się na wniosek rodzica/prawnego opiekuna dziecka lub pełnoletniego ucznia.

/bilgoraj.com.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%