Czy w małym mieszkaniu sprawdzą się tradycyjne drzwi?
Tradycyjne drzwi rozwieralne wymagają wolnej przestrzeni, aby możliwe było uchylenie ich skrzydła. Dostępne są w różnych szerokościach, dzięki czemu w przypadku niewielkich mieszkań również możemy zdecydować się na takie rozwiązanie (zobacz np. drzwi wewnętrzne w Castoramie). Problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy pomieszczenie jest wąskie, ciasno zastawione meblami lub gdy otwór drzwiowy znajduje się w nietypowym miejscu. Uchylenie drzwi na oścież nie jest wtedy możliwe, wiąże się z możliwością poobijania mebli lub po prostu otwierając drzwi, blokujemy sobie dalsze przejście.
Dobry sposób na oszczędność miejsca - drzwi wewnętrzne przesuwne
W przypadku małych mieszkań oraz nietypowych miejsc lokalizacji otworów drzwiowych znacznie lepiej sprawdzą się drzwi przesuwne. Warto podkreślić, że jest to nie tylko rozwiązanie bardzo praktyczne, ale również efektowne. Wiele osób decyduje się na zastosowanie drzwi wewnętrznych przesuwnych w miejscach reprezentacyjnych, na przykład w salonie, wcale nie z braku miejsca, a właśnie ze względu na ich walory estetyczne.
Drzwi przesuwne naścienne czy chowane w ścianie
Drzwi przesuwne montować można na dwa sposoby. Po pierwsze, można zdecydować się na drzwi naścienne. Przesuwają się one po prowadnicy zamontowanej na ścianie. Gdy przesuwamy skrzydło lub rozsuwamy skrzydła, nadal są one widoczne. Zajmują powierzchnię ściany, przez co uniemożliwiają postawienie w tej strefie mebli, powieszenie półek czy jakichkolwiek dekoracji. Drugim rodzajem drzwi przesuwnych są modele chowane w ścianie, dzięki wbudowaniu w nią specjalnej kasety, do której wjeżdżają podczas otwierania. Takie drzwi nie są widoczne po otwarciu i nie zajmują miejsca na powierzchni ściany. Pewnym ograniczeniem może być jednak kwestia ich montażu. Najlepiej zrobić to na etapie budowy ścianki działowej lub podczas większego remontu.
Drzwi łamane - minimum miejsca, maksimum wygody
Jeśli nie mamy możliwości zamontowania drzwi przesuwnych (na przykład ze względu na niewystarczającą ilość miejsca po bokach otworu drzwiowego), możemy rozważyć drzwi łamane. Takie drzwi podczas otwierania składają się w pół, dzięki specjalnej konstrukcji. Zbudowane są one z co najmniej dwóch elementów połączonych zawiasami sprężynowymi. Zastosowanie takich drzwi praktycznie nie ma żadnych ograniczeń.
Drzwi harmonijkowe do zadań specjalnych
Sprytnym sposobem na odseparowanie pomieszczeń w przypadku małego mieszkania są również drzwi harmonijkowe. Modele dostępne na rynku umożliwiają dopasowanie ich do każdego wnętrza. Wykonane mogą być zarówno z tworzyw sztucznych, jak i naturalnego drewna; możliwe jest także połączenie tych materiałów z małymi przeszkleniami.
Wybierając drzwi wewnętrzne do małego mieszkania, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale również praktyczne. Otwarte drzwi nie mogą utrudniać komunikacji, dlatego też warto rozważyć modele przesuwne, łamane i harmonijkowe.
* Artykuł zewnętrzny
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz