Zamknij

Jak stosować regulator wzrostu?

11:36, 05.07.2017

Jak stosować regulator wzrostu?
Coraz większą popularność w gospodarstwach rolnych zyskują regulatory wzrostu. Korzysta z nich rosnąca liczba rolników. Niektórzy jednak wciąż nie do końca wiedzą, czym właściwie jest regulator wzrostu, jak działa oraz jak i kiedy go stosować. Tym, którzy są ciekawi takiej wiedzy, dedykujemy poniższy poradnik.

Co to jest regulator wzrostu i rozwoju roślin?
Jak sama nazwa wskazuje, regulator wzrostu i rozwoju roślin to środek stosowany w celu przeprowadzenia pewnych zmian w naturalnym przebiegu procesów życiowych roślin. Regulatory dzieli się na dwie podstawowe grupy: stymulatory, przyspieszające rozwój danej rośliny, oraz inhibitory, wstrzymujące ten rozwój i tym samym opóźniające dojrzewanie. Skład chemiczny danego regulatora wzrostu zależy oczywiście od jego głównej funkcji.

Działanie regulatora wzrostu oparte jest na zmianach w podziale komórkowym rośliny. Szereg przemian towarzyszących takim zmianom sprawia, że rośliny mogą lepiej reagować na warunki atmosferyczne i dostosowywać się do nich.

Część regulatorów wzrostu dostępnych na rynku działa nie tylko w obrębie kontroli rozwoju rośliny, ale również w kwestii ochrony plonu. W zależności od składu chemicznego danego regulatora, może on także pełnić funkcję fungicydu lub herbicydu.



Kiedy stosować regulator wzrostu?
Każdy agrotechnik powinien stosować regulator wzrostu według własnych potrzeb i uznania. Jak to zwykle bywa w świecie agrokultury, na takie decyzje rolnika wpływa przede wszystkim pogoda. Zasada w tym przypadku jest prosta: jeśli we wczesnych stadiach rozwoju rośliny pogoda jest niesprzyjająca, a warunki atmosferyczne grożą zniszczeniem plonu – rolnicy mogą zdecydować się na wstrzymanie rozrostu zboża. Jeżeli zaś w okresie dobrej pogody roślina miałaby piąć się do góry, rolnik może jej w tym pomóc, stosując odpowiedni stymulator.

Użycie regulatora wzrostu roślin oprócz warunków atmosferycznych warunkują również inne czynniki. Na to, czy rolnik skorzysta z regulatora wzrostu wpływa także występowanie chorób u wzrastających roślin, nieodpowiednie lub niekontrolowane nawożenie, zbyt obfite wysiewanie itp.

Regulatory wzrostu w zbożach
Gdy w grę wchodzi kontrola rozwoju zbóż ozimych i jarych, agrotechnicy mają do wyboru trzy sprawdzone regulatory wzrostu zbóż: Moddus, Moddus 250 oraz Proteg. Wszystkie wymienione środki ochrony roślin zapobiegają wyleganiu rośliny wysianego zboża, poprawiając jednocześnie jego kondycję i wyraźnie pogrubiając źdźbło. Doskonale sprawdzają się na uprawach pszenicy, jęczmienia, pszenżyta ozimego, owsa siewnego oraz żyta.

Regulatory wzrostu w rzepaku
Co zaś się tyczy kontrolowania innych plonów, w szerokiej ofercie firmy Syngenta znajduje się również regulator wzrostu rzepaku. Toprex – bo o nim mowa – łączy w sobie cechy regulatora wzrostu oraz fungicydu. Dzięki temu działa na wielu poziomach poprawnego rozwoju rośliny. Substancja aktywna regulatora hamuje rozrost delikatnych pędów rzepaku w okresie jesiennym, tym samym zapobiegając nadmiernemu rozwojowi tej rośliny i chroniąc przed zimowymi surowymi warunkami. Co za tym idzie, na wiosnę z ziemi wyrastają krótsze i znacznie mocniejsze łodygi. Substancja czynna fungicydu chroni wciąż młody rzepak przed chorobami grzybowymi.

Skuteczność regulatora to spokojny sen rolnika
Nowoczesne technologie i składniki dobrane z wielką starannością gwarantują produkcję niezwykle skutecznych mieszanek. Ich stosowanie znacznie zwiększa szanse na zebranie zdrowego i obfitego plonu w okresie żniw. Używanie regulatorów wzrostu stanowi nieocenioną pomoc w każdym gospodarstwie rolnym w kraju – można bowiem dbać o swoje uprawy przez cały rok, ale zmienny klimat rządzący pogodą w Polsce bywa bezlitosny. Inwestycja w regulator wzrostu to coś więcej niż zapewnienie sobie lepszych upraw – to zapewnienie sobie spokoju ducha.

* Artykuł sponsorowany

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%