Trądzik hormonalny to dolegliwość dotykająca przede wszystkim dorosłych kobiet między 30 a 50 rokiem życia, choć może również dotyczyć mężczyzn. Ze względu na okres występowania choroby nazywana jest również trądzikiem dorosłych i należy odróżniać ją od trądziku pospolitego, czyli młodzieńczego. Jej przyczyną jest nierównowaga hormonalna polegająca na wahaniach stężenia estrogenów – w przypadku kobiet – bądź androgenów w przypadku mężczyzn. Jakie badania na trądzik hormonalny pozwolą na trafną diagnostykę i w jaki sposób leczyć tę dolegliwość?
Jak wspomnieliśmy, za wystąpienie trądziku hormonalnego odpowiadają wahania stężenia hormonów płciowych. W przypadku estrogenu ma to miejsce między innymi w związku z naturalnym cyklem miesiączkowym. Do nierównowagi hormonalnej przyczyniającej się do wystąpienia zmian dochodzi również wskutek jego spadku, co jest zjawiskiem właściwym dla menopauzy. To właśnie z tych względów dolegliwość ta dotyczy częściej kobiet. W ich przypadku mówimy o trądziku estrogennym, natomiast u mężczyzn o trądziku androgennym.
U pań zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się na czole, policzkach, brodzie i nosie – najpierw w postaci zaczerwienienia, a następnie bolesnych lub piekących krost czy grudek. U panów z kolei występują one z reguły na linii żuchwy, brodzie, wokół ust, a także na plecach oraz szyi, przy czym w przeciwieństwie do estrogenowych androgenowe zmiany trądzikowe rzadko wiążą się ze stanem zapalnym. Warto podkreślić, że mężczyźni mogą jednocześnie doświadczać szybkiego przetłuszczania się włosów oraz ich nasilonego wypadania. Jak jednak upewnić się, że mamy do czynienia z tą dolegliwością? Podpowiadamy, jakie badania na trądzik hormonalny warto wykonać.
Co jest podstawą skutecznego leczenia trądziku hormonalnego? Jakie badania wykonać? To pytania, które często zadają sobie pacjenci. Najczęściej w przypadku podejrzenia tego zaburzenia lekarze zalecają oznaczenie takich hormonów jak testosteron całkowity i wolny, prolaktyna, FSH, LH, SHBG, androstendion, TSH i FT4, DHEA, a także zbadanie poziomu insuliny, glukozy i kortyzolu we krwi. Mogą one bowiem wpływać na funkcjonowanie pozostałych hormonów, a tym samym mieć swój udział w powstawaniu trądziku hormonalnego.
Warto pamiętać, że do jego wystąpienia mogą przyczynić się nie tylko naturalne procesy w postaci ciąży czy menopauzy, ale również czynniki związane z dietą, stylem życia, poziomem stresu, stosowaniem antykoncepcji oraz różnymi chorobami, takimi jak zespół policystycznych jajników.
Leczenie trądziku hormonalnego wymaga stosowania farmakoterapii, a także wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz diety. W przypadku hormonalnej terapii zastępczej leki pozwalają na uregulowanie poziomu hormonów w organizmie. Mogą to być preparaty antyandrogenne, a także antykoncepcja hormonalna lub suplementacja estrogenu. Oprócz tego stosuje się również retinoidy, czyli pochodne witaminy A. To, jakie leki zostaną zastosowane w przypadku danego pacjenta, zależy od stwierdzonego u niego podłoża zaburzeń hormonalnych. Lekarzami prowadzącymi leczenie trądziku hormonalnego są dermatolog oraz endokrynolog.
W przypadku trądziku hormonalnego u mężczyzn leczenie farmakologiczne najczęściej opiera się na stosowaniu preparatów regulujących poziom testosteronu. Podobnie jak u kobiet możliwe jest również wdrożenie retinoidów oraz zaleca się zmianę stylu życia w postaci zdrowej diety, odpowiedniej pielęgnacji cery oraz regularnej aktywności fizycznej. Więcej na temat trądziku hormonalnego u mężczyzn można przeczytać tutaj – https://www.wirtualne-zamki.pl/jak-skutecznie-leczyc-tradzik-hormonalny-u-mezczyzn/.
Pacjenci zmagający się z tą dolegliwością nierzadko sięgają również po naturalne metody wspomagające leczenie. Mowa tu o stosowaniu różnego rodzaju ziół, takich jak zielona herbata, szałwia czy też pokrzywa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz