Automatyzacja jest procesem, który usprawnia pracę człowieka. Dzięki niej jesteśmy w stanie szybciej i bardziej efektywnie wykonywać różne, bieżące zadania. Sztuczna inteligencja i zaawansowane technologie IT wywierają coraz większy wpływ na rynek pracy. W jaki sposób oddziałują one na poszczególne branże? Poszukajmy odpowiedzi.
Nie ulega wątpliwości, że automatyzacja rewolucjonizuje globalne rynki pracy. To nowe rozwiązania i technologie, dzięki którym inwestorzy oszczędzają czas i pieniądze. Nowoczesne maszyny i urządzenia dynamizują pracę firm, co wpływa na rozwój biznesu. Zmniejsza się bowiem ryzyko wystąpienia błędów ludzkich i związanych z nimi przestojów.
Roboty i sztuczna inteligencja pracują wydajnie 24 godziny na dobę, ludzie zaś potrzebują czasu na wypoczynek i regenerację. Automatyzacja sprawia zatem, że projekty i zlecenia można wykonać szybciej, to spory atut, kiedy terminowość jest niezwykle istotna.
Wraz z rozwojem nowych technologii i sztucznej inteligencji zmalało zapotrzebowanie na usługi niektórych grup pracowników. Mowa m.in. o kasjerach, obsłudze linii produkcyjnych, konsultantach telefonicznych czy pracownikach stacjonarnych placówek bankowych. Zmniejsza się także popyt na pracowników rolnych, dojarzy, przewodników turystycznych, dozorców, parkingowych, sprzedawców, kelnerów i szwaczki. Inteligentne oprogramowania zastępują też pracę człowieka w takich branżach jak motoryzacja (diagnostyka samochodowa), analityka biznesowa czy copywriting.
Rozwijaj karierę: praca w IT czeka na Ciebie
Na świecie wciąż powstają nowe, inteligentne oprogramowania, które częściowo lub nawet całkowicie są w stanie zastąpić ludzką pracę. Automatyzacja zaczyna oddziaływać na każdą dziedzinę życia i gospodarki. Ułatwiony jest odbiór przesyłek. Po gotówkę można iść do bankomatu, nie trzeba do banku. W większych miastach pojawiają się także sklepomaty, mlekomaty i automatyczne punkty skupu butelek. Nietrudno więc zauważyć, że rozwiązania IT i technologie AI stają się nieodłączną częścią naszej rzeczywistości.
Procesy automatyzacji zmieniają również branżę informatyczną. Powstają programy i systemy, dzięki którym zarządzanie projektami w IT jest bardziej wydajne oraz opłacalne. Sztuczna inteligencja i automaty częściowo zastępują pracę programistów. Są to narzędzia, odpowiedzialne m.in. za tworzenie prostych skryptów czy wychwytywanie błędów w kodzie.
Atrakcyjna praca jest w zasięgu Twoich możliwości – sprawdź!
Automatyczne systemy i oprogramowania wpływają też na jakość i tempo pracy managerów i analityków w IT. To zaawansowane narzędzia, umożliwiające ekspresowe tworzenie analiz, raportów i prognoz, których manualne opracowywanie jest bardzo czasochłonne. Coraz częściej w IT automatyzacja obejmuje też procesy wdrożenia nowych pracowników. Zamiast wielogodzinnych spotkań z przełożonymi początkujący programiści otrzymują dostęp do platform onboardingowych.
Procesy automatyzacji oddziałują wszechstronnie na współczesny rynek pracy. To właśnie one są bezpośrednią przyczyną upadku wielu zawodów. Są to profesje związane zarówno z pracą umysłową, jak i z pracą fizyczną. Automatyzacja może mieć też jednak bardzo pozytywny wpływ na rozwój biznesu, w tym projektów IT. Brak konieczności samodzielnego wykonywania rutynowych i czasochłonnych czynności oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. To również sposób na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa w IT.
Przecztaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/wlasny-serwer-domowy-ze-starego-komputera
Zielona rewolucja w Biłgoraju: Ponad 10 mln zł na parki
Żadne bo 90% kasy z KPO poszło na obsługę zadłużenia a resztę na jachty , swingersów czy farfocle. Uśmiechnięta Polska swój po swoje dla swoich 😁
Luki
10:00, 2026-04-05
Policja startuje z wielką akcją. Co sprawdzą?
Tylko w ukropolin stoją na drogach komornicy
ok
08:37, 2026-04-05
Zielona rewolucja w Biłgoraju: Ponad 10 mln zł na parki
Ile fabryk powstało w Biłgoraju za kasę z KPO?
gdzie fabryki
08:34, 2026-04-05
„Ujrzał i uwierzył” - Niedziela Zmartwychwstania (FOTO)
Proponuję żeby ci co mają czytać Pismo Święte wcześniej poćwiczyli bo dukają tak że nic nie można zrozumieć , dzieci w 1 klasie lepiej czytają , wstyd
Do nauki
08:31, 2026-04-05