Kleszcze to prawdziwa zmora. Współcześnie można je spotkać nie tylko na łąkach czy w lasach, lecz również na strychach czy balkonach. Właśnie tak dzieje się w przypadku obrzeżka gołębiego. Ten specyficzny gatunek kleszcza, zwany również „ptasim” kleszczem, atakuje zazwyczaj gołębie, jednak nie tylko; żywi się on również krwią jaskółek, gawronów oraz ptactwa domowego,takiego jak kury czy kaczki. Wszystkie te ptaki przebywają bardzo blisko osad ludzkich, przez co ryzyko napotkania przez człowieka obrzeżka gołębiego jest naprawdę wysokie. Niestety, kleszcz ten jest w stanie zaatakować również człowieka. Ugryzienie oraz kontakt ze śliną tego pasożyta jest w stanie doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Obrzeżki mogą być bowiem nosicielami wielu chorób – w tym groźnej dla człowieka boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu. Jak przestrzec się przed obrzeżkiem gołębim? W tym przypadku ważne jest dowiedzenie się, co tak właściwie przyciąga ten specyficzny gatunek kleszcza do ludzkich siedzib.
Poznaj swojego wroga, czyli co przyczynia się do obecności obrzeżka
Obrzeżki jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się wszędzie tam, gdzie można spotkać gołębie. To właśnie te ptaki są ich głównym celem żerowania. Gołębie natomiast trzymają się zwykle bardzo blisko ludzi - przesiadują na strychach, budują gniazda na balkonach, a także są obecne w parkach i na ulicach, gdzie szukają pożywienia. Tego typu ptactwo to problem przede wszystkim w wielkich miastach, gdzie nie brak im pożywienia. Co więcej, ludzie umyślnie je dokarmiają, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, jakie czyha pomiędzy piórami tego ptactwa. Dopóki obrzeżek ma stały dostęp do swojego żywiciela, z reguły powstrzymuje się od ataku na ludzi. Sytuacja staje się znacznie bardziej skomplikowana, gdy z pola bytowania kleszcza zostanie usunięte wszelkie ptactwo, a sama dezynsekcja nie zostanie dokładnie przeprowadzona. To właśnie brak pożywienia zmusza kleszcze do poszukiwania nowych żywicieli, jakimi mogą stać się ludzie. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu nie są jedynymi chorobami, jakie przenoszą obrzeżki. Oprócz nich, zarazić się można gorączką Q (kozią grypą), a także dostać silnego wstrząsu anafilaktycznego, który w skrajnych sytuacjach jest w stanie doprowadzić do zgonu. Osoby ugryzione, u których pojawiły się objawy wskazujące na alergię, powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W tym przypadku czas odgrywa naprawdę istotną rolę.
Jak skutecznie pozbyć się obrzeżków gołębich?
Zwalczenie obrzeżków gołębich nie jest łatwym zadaniem. Nawet jeżeli uda się pozbyć gołębi z balkonu, bez dokładnej dezynsekcji wciąż jest się narażonym na atak pasożyta. Współcześnie w sklepach możemy znaleźć szereg specjalistycznych środków do dezynsekcji. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich zawierają w sobie permetrynę, która stanowi substancję szczególnie szkodliwą dla kotów. Ponadto, oprócz odpowiednich środków, dobrze jest mieć wiedzę na temat konkretnych działań, jakie muszą być podjęte w celu skutecznego zwalczenia obrzeżków. Oczywiście, można też skorzystać ze sprawdzonego sposobu, jakim jest zawiadomienie wyspecjalizowanej firmy DDD - jaką jest na przykład firma sprzątająca DezClean. Licencjonowani eksperci wykorzystują do walki z obrzeżkami profesjonalne preparaty, a także wiedzę, która pozwala na dokładne pozbycie się groźnych obrzeżków. W miejscach, w których zostały zlokalizowane obrzeżki, konieczne może okazać się przeprowadzenie prac remontowych. Gipsowanie oraz fugowanie szczelin, usunięcie boazerii czy pozbycie się wykładziny jest w stanie powstrzymać ptasie kleszcze przed wędrówką i przedostawaniem się bezpośrednio do pomieszczeń. Obrzeżek gołębi to kleszcz, jakiego nie powinno się lekceważyć. Nie powinno zapominać się o tym, jak niebezpieczne potrafi być jego ugryzienie. W razie pojawienia się pasożyta, ważna jest natychmiastowa reakcja, obejmująca zawiadomienie ekspertów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz