Zamknij

Ortodoncja – aparaty ortodontyczne nakładkowe. Jak to działa?

Artykuł sponsorowany + 17:12, 12.02.2024 Aktualizacja: 17:14, 12.02.2024
Skomentuj

Nakładki ortodontyczne to innowacyjna alternatywa dla klasycznych aparatów stałych. Ich noszenie jest komfortowe, są praktycznie niewidoczne, przy czym pozwalają uzyskać świetne efekty zarówno w przypadku niewielkich, jak i większych wad zgryzu. Dowiedz się więcej.

Na czym polega leczenie ortodontyczne nakładkami?

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem nieprawidłowości w ustawieniu zębów i wad zgryzu. Nieleczone prowadzą do zmian rysów twarzy i sprawiają trudności podczas mówienia i gryzienia. Mogą prowokować wady wymowy. Leczenie ortodontyczne można przeprowadzić w każdym wieku.

Leczenie ortodontyczne - Klinika stomatologiczna N•100 w Lublinie

Aparaty ruchome, zdejmowane w ciągu dnia, stosuje się u dzieci, u dorosłych lepszym rozwiązaniem są aparaty stałe. Obecnie jednak rosnącym zainteresowaniem cieszy się nowa propozycja: aparaty nakładkowe. Nakładki ortodontyczne są wykonane z przezroczystego tworzywa. Dzięki temu są praktycznie niewidoczne. Nie utrudniają mówienia. Wszystko to sprawia, że chętnie sięgają po nie osoby pracujące na stanowiskach wymagających kontaktu z klientem. Nosi się je przez większość doby, zdejmując tylko na czas posiłków i mycia zębów. Mogą być zastosowane u dzieci, osób dorosłych, a nawet seniorów.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest komfort. Wady zgryzu i nieprawidłowe ustawienie zębów wpływa na estetykę uśmiechu, co obniża pewność siebie pacjentów. Proste zęby mają duże znaczenie w kontaktach międzyludzkich. Z tego powodu pacjenci przed leczeniem ortodontycznym często unikają uśmiechu.

Dodatkowo problemu z ustawieniem zębów i wady zgryzu obniżają funkcjonalność jamy ustnej. Wady zgryzu zniekształcają rysy twarzy. Znaczenie ma także fakt, iż proste zęby łatwiej jest skutecznie oczyścić, a dobra higiena jamy ustnej najlepiej chroni przed próchnicą.

Leczenie ortodontyczne nakładkami krok po kroku

Zastosowanie nakładek jest wygodne dla pacjenta – ogranicza liczbę koniecznych wizyt kontrolnych i odbywa się w komfortowy sposób.

  1. Pierwszym krokiem jest diagnostyka. Wykorzystuje wywiad, oględziny, zdjęcia zewnątrz- i wewnątrzustne oraz skaner 3D. Po uzyskaniu szczegółowych obrazów i modelu ortodonta proponuje projekt leczenia ortodontycznego. Pacjent może go zaakceptować lub wnieść poprawki. Na tym etapie można wykonać wizualizację przyszłego uśmiechu.
  2. Lekarz przekazuje zdjęcia i projekt do pracowni, która przygotowuje zestaw nakładek. Pacjent otrzymuje komplet. Nakładki (aligner) nosi się przez 20-22 godziny na dobę. Po 2 tygodniach użytkowania wymienia nakładki na kolejną parę. Przebieg leczenia jest indywidualny, podobnie jak liczba i częstotliwość wizyt kontrolnych. Odbywają się średnio co 6-8 tygodni.
  3. Gdy plan leczenia ortodontycznego zostanie zrealizowany, pacjent otrzymuje retainer. Stosuje się kilka rodzajów retainerów, chroniących przed ponownym przesuwaniem się zębów.

Takie leczenie może trwać nawet pół roku w zależności od zaawansowania wady.

Nakładki ortodontyczne - co warto wiedzieć?

Nakładki ortodontyczne są bezbolesne w użyciu. To ważne, ponieważ zmiana ustawień klasycznych aparatów stałych wiąże się z dyskomfortem, czasem bólem. Nie kaleczą też tkanek miękkich jamy ustnej.

Można je zastosować w przypadku wielu wad. Są jednak także przeciwwskazania, między innymi zła higiena jamy ustnej czy bruksizm.

Ortodoncja nakładkowa to prężnie rozwijający się dział stomatologii, dlatego dziś na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt systemów nakładek. Z wielu z nich można skorzystać także w Polsce. Różnią się między sobą – np. niektóre systemy są stworzone tylko z myślą o przednich zębach (zębach uśmiechu). Dobór konkretnego rozwiązania warto pozostawić specjaliście. Niektóre kliniki stomatologiczne, takie jak N•100 w Lublinie, korzystają z różnych systemów, dzięki czemu stomatolog może wybrać rozwiązanie dostosowane do potrzeb i budżetu danego pacjenta.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%