Zamknij

Wentylacja w garażu. Co musisz o niej wiedzieć

Artykuł sponsorowany + 12:25, 16.06.2023 Aktualizacja: 12:27, 16.06.2023
Skomentuj

Wentylacja - tak grawitacyjna, jak mechaniczna - nie stanowi instalacji doprowadzanych jedynie do pomieszczeń mieszkalnych, biurowych czy użyteczności publicznej. Wymóg jej stosowania dotyczy również pomieszczeń, gospodarczych - w tym garaży.

Obowiązek wentylacyjny w garażu

Garaż jest pomieszczeniem, które w szczególności narażone jest na gromadzenie się niebezpiecznych produktów ubocznych spalania – w postaci spalin – oraz nie tylko nieprzyjemny, ale i szkodliwych, oparów płynów eksploatacyjnych dedykowanych pojazdom i sprzętom mechanicznym. Dlatego też, pomieszczenie to obwarowane zostało koniecznością posiadania wentylacji:

  • naturalnej,
  • grawitacyjnej lub
  • mechanicznej –jeśli cały obiekt wspomaga rekuperacja szczecin należy pamiętać, by garaż stanowił system oddzielny.

Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie jest zintegrowane z budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, czy stanowi osobną bryłę, czy jest ogrzewany, czy jest ogrzewania pozbawiony.

Garaż ogrzewany – jaka wentylacja?

Ogrzewanie garażu wzmaga restrykcje i obowiązki w zakresie wentylacji. Niezależnie od umiejscowienia pomieszczenia, musi ono mieć zagwarantowaną skuteczną wentylację grawitacyjną, tj. posiadającą wyprowadzenie kanału wentylacyjnego ponad wysokość dachu budynku, z wykorzystaniem wysokiej jakości, dostosowanych do kubatury pomieszczenia elementów dostępnych na Ventido.pl. Konieczne jest również zachowanie odpowiedniej wymiany powietrza – niezbędne jest zapewnienie wentylacji, umożliwiającej wymianę powietrza o kubaturze półtora razy większej niż kubatura garażu. Dodatkowo, zadbać należy o wsparcie systemu wentylacji grawitacyjnej w okresie jego obniżonej wydajności – jakim jest okres letni - w którym różnica temperatur między otoczeniem a wnętrzem garażu (stanowiąca o mocy wentylacji) jest zdecydowanie zmniejszona. Idealnym rozwiązaniem będzie tutaj doposażenie kanału wentylacyjnego w wentylator wymuszający ruch powietrza.

Garaż a system rekuperacji

Jeśli nieruchomość wyposażona jest w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperację – konieczne jest jej oddzielenie od wentylacji przeznaczonej do wymiany powietrza w garażu. Z uwagi na występowanie w atmosferze garażowej zanieczyszczeń, szkodliwych i toksycznych oparów, należy bowiem bezwzględnie wyeliminować możliwość zmieszania się go z powietrzem wtłaczanym do pomieszczeń mieszkalnych lub usługowych. Kolejnym argumentem, przemawiającym za tym, by garażu nie obejmować systemem rekuperacji, jest zdecydowanie niższa temperatura powietrza, jaka zazwyczaj jest wewnątrz niego utrzymywana – to mogłoby negatywnie wpłynąć na działanie systemu rekuperacji, zmniejszając odzysk ciepła i obniżeniem temperatury powietrza, jakie wtłaczane byłoby do pomieszczeń użytkowych. To z kolei powodowałoby zwiększenie kosztów związanych z ogrzewaniem obiektu.

Wentylacja w garażu nieogrzewanym

Jeśli garaż nie posiada instalacji grzewczej, z powodzeniem może być wentylowany w sposób naturalny. Wystarczy zatem. aby w garażu stworzone zostały – wymuszające ruch powietrza – dwa otwory wentylacyjne po przeciwległych stronach garażu. Aby wentylacja była skuteczna, optymalnie jest rozlokować jeden z otworów na niewielkiej wysokości nad podłoga garażu, natomiast drugi – pod sufitem. Przepisy przewidują, że otwory nie muszą wspierane być kanałami wentylacyjnymi. Określono natomiast ich minimalną powierzchnię  - nie mogą one być mniejsze niż 0,04m² na każdy garażowany pojazd.

Zasilanie pojazdu – dodatkowe wymagania względem wentylacji

Wyżej wymienione rozwiązania będą miały zastosowanie w przypadku garażowania pojazdów zasilanych wszystkimi paliwami, z wyjątkiem uznawanego za wysoce niebezpieczne zasilania pojazdów gazem propan - butan (LPG). Z uwagi na specyficzne właściwości LPG – ścielenie się w zagłębieniach poniżej poziomu gruntu oraz niska granice wybuchowości – w garażach, w których parkowane mają być pojazdy nim zasilane (w szczególności w garażach umieszczonych, choćby częściowo, poniżej poziomu gruntu), konieczne jest zainstalowanie wentylacji mechanicznej sterowanej czujnikami stężenia gazu propan – butan.

Prawidłowa wentylacja garażu zapewnia zawsze czyste i świeże powietrze w jego wnętrzu – co jest ważne tak w aspekcie bezpieczeństwa i zdrowia, jak i zwykłego, komfortowego użytkowania garażu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%