Zamknij

Sposoby na zwalczanie płaskostopia

Artykuł sponsorowany + 09:16, 24.04.2023 Aktualizacja: 09:18, 24.04.2023
Skomentuj

Według współczesnych statystyk nawet 90% polskich uczniów ma płaskostopie - w większym lub mniejszym stopniu zaawansowania tego schorzenia. Skąd się bierze, jak się przejawia, czy da się mu zapobiec i jaką rolę w terapii platfusa odgrywa mata płaskostopie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania, jak i korzystne porady dotyczące zwalczania płaskostopia u dzieci i dorosłych znajdziesz w poniższym artykule.

Rodzaje płaskostopia

Płaskostopie to schorzenie, którego kluczową oznaką jest obniżenie łuku podłużnego oraz sklepienia poprzecznego stopy. Jeśli powstaje, podeszwa osoby podczas chodzenia lub stania w całości przylega do podłoża. Jak pojawia się to schorzenie? Mięśnie, ścięgna oraz więzadła służą utrzymywaniu sklepienia stopy i gdy zostają osłabione lub nadmierne rozciągnięte, może to prowadzić do wystąpienia płaskostopia.

Zdrowa stopa ma naturalną łukowatą krzywiznę, a jednocześnie wszystkie jej kości są ułożone w linię prostą. Jeśli ta prawidłowość się zmienia i dochodzi do powstawania płaskostopia, pojawiają się objawy płaskostopia, przede wszystkim w postaci bólu stóp, a czasem także łydek oraz obrzęków. Nieleczone schorzenie będzie się rozwijać, prowadząc nie tylko do nasilenia bólu, ale także zwyrodnienia kości i deformacji stóp, uniemożliwiających normalne chodzenie.

Wyróżnia się 2 rodzaje płaskostopia: podłużne i poprzeczne.

  • W przypadku płaskostopia poprzecznego stopa zostaje spłaszczona w wymiarze poprzecznym, przodostopie natomiast poszerza się, co powoduje jego większe obciążenie i tym samym ból, uczucie pieczenia podeszw, częstsze występowanie modzeli i odcisków.
  • Płaskostopie podłużne z kolei wiąże się z obniżeniem łuku przyśrodkowego stopy. Stopa, jeśli zachodzi ten rodzaj płaskostopia, wydaje się bardziej płaska. W przypadku występowania płaskostopia podłużnego osoba może odczuwać ból podudzia i kostki przyśrodkowej, ciężkość w nogach, zmęczenie w stopach. Ogólnie długie chodzenie staje się niemożliwe.

Ćwiczenia na płaskostopie

Po tym, jak płaskostopie zostaje zdiagnozowane, wielu rodziców zaczyna zastanawiać się nad pytaniem, jakie wkładki na płaskostopie będą odpowiednie. W przypadku platfusa u dzieci i dorosłych najbardziej pomocne okazują się ćwiczenia wzmacniające stopę. Oto najlepsze ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne i podłużne:

  • Rolowanie wałka za pomocą stopy;
  • Chodzenie na palcach minimalnie 5 min. dziennie;
  • Wykonywanie ćwiczenia “rowerek”;
  • Podnoszenie woreczka wypełnionego kamyczkami, grochem lub ryżem;
  • “Drapanie” palcami podłogi itp.

Jak pozbyć się płaskostopia?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak leczyć płaskostopie lub jak usunąć skutki płaskostopia, przede wszystkim wiedz, że nie da się osiągnąć dobrych wyników, stosując jedną wybraną metodę. Na efekty warto oczekiwać wtedy, gdy połączysz w sobie kilka sprawdzonych przez czas rozwiązań, na przykład mata korekcyjna na płaskostopie puzzle pozwala wielokrotnie zwiększyć efekty wykonywanych ćwiczeń.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaką matę do masażu kupić, warto rozważyć produkcję firmy Ortek. To ona uzyskuje dobre opinie w Internecie i często jest wymieniana przez internautów, gdy odpowiadają na pytanie o to, jaka mata do masażu jest najlepsza. To nie powinno dziwić! Na matach z firmy Ortek chętnie ćwiczą zarówno dzieci, jak i dorośli, a rezultaty po takich zajęciach stają się bardzo szybko zauważalne.

Źródło: https://www.ortek.pl/

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%