Zamknij

Na czym polega regeneracja wałów napędowych?

Artykuł sponsorowany + 11:26, 06.04.2023 Aktualizacja: 11:30, 06.04.2023
Skomentuj

Ten zabieg ma kluczowe znaczenie dla komfortowej i bezpiecznej jazdy. Podpowiadamy, na czym polega i co warto wiedzieć o wałach napędowych. Poznaj kilka cennych wskazówek.

Czym jest wał napędowy?

Wał napędowy to element, który umożliwia przeniesienie napędu z silnika do mostu napędowego. Elementy te są wykorzystywane w autach z napędem na cztery koła, a także z klasycznym układem napędowym, gdzie silnik znajduje się z przodu auta i napędza tylną oś. 

W zależności od zastosowanych przez producenta auta rozwiązań najczęściej montuje się jeden lub dwa wały. Konstrukcje te stanowią największe rotory w samochodzie zaraz obok koła zamachowego oraz kół jezdnych. Pełnią więc bardzo istotną funkcję. 

Warto podkreślić, że wały napędowe to elementy, które ulegają drganiom przy krótkich zakresach prędkości (np. 100-110 km/h). Z kolei wibracje w aucie przy prędkości ponad 140 km/h mogą być związane z niewłaściwym wyważeniem kół. Najlepiej skonsultować się z doświadczonym ekspertem, który wykona szczegółową diagnostykę.

Wibracje w samochodzie 

Nowsze auta o przebiegu poniżej 5000 km zazwyczaj zapewniają komfortową i bezpieczną jazdę. W takim przypadku trudno spodziewać się, że wał może być zużyty, jednak czasami wymagana jest korekta usztywniająca, która polega na przesunięciu osi. W takim przypadku specjaliści proponują wyważenie dynamiczne w celu zmniejszenia wibracji. 

Jeśli jednak wibracje dotyczą samochodów o wysokim przebiegu, mogą oznaczać zużycie wału. W takim przypadku dynamiczne wyważenie nie sprawdza się, gdyż problemem są uszkodzone części, które nie trzymają napędu w osi. Dlatego należy skorzystać z usług fachowców.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u doświadczonych ekspertów, którzy doskonale znają budowę auta i mogą zaproponować skuteczne rozwiązania. Regeneracja wałów napędowych pozwoli Ci cieszyć się wygodną oraz bezpieczną jazdą bez wibracji. 

Regeneracja wałów napędowych w praktyce

Przede wszystkim najlepsi specjaliści każdy przypadek badają indywidualnie i dokonują rzeczowej diagnozy. Zazwyczaj należy dostarczyć zdemontowany wał, a specjaliści dokładnie sprawdzą stan techniczny i wycenią zabiegi regeneracyjne. Po Twojej akceptacji przeprowadzą usługę. 

Przy braku dostępności przegubów homokinetycznych do konkretnego wału, następuje przeróbka napędu. Wówczas można zastosować kryzy redukcyjne, a następnie zamontować trwały i wytrzymały element, który świetnie spełni swoją funkcję. To doskonała wiadomość dla wymagających klientów. 

Przy nierozbieralnych napędach następuje przeróbka konstrukcji na rozbieralną. Mowa tu o specjalistycznych rozwiązaniach, które zapewnią szybki i łatwy demontaż oraz instalację podpory. Ponadto nierozbieralny węzeł można zastąpić pośrednim złączem, podporą, krzyżakiem oraz kompensacją, dzięki której nastąpi skrócenie lub wydłużenie napędu podczas jazdy. 

Jeśli chcesz rozwiązać problem wibracji w samochodzie, regeneracja wałów napędowych może być strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj, aby wybrać sprawdzone usługi.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%