Zamknij

Jak czytać informacje zawarte na etykiecie butelki wina

Artykuł sponsorowany + 07:43, 02.03.2023 Aktualizacja: 11:08, 02.03.2023
Skomentuj Piwniczka na wina Piwniczka na wina

Jak czytać informacje zawarte na etykiecie butelki wina.

Czy zdarzyło wam się kiedyś pójść do marketu po wino i czuć zdezorientowanie? Pewnie tak, a wynika to z faktu, że w naszym kraju nie ma zbyt rozbudowanej kultury picia tego szlachetnego trunku. Wynika to z czasów poprzedniego ustroju. Wtedy najpopularniejszym alkoholem była wódka i piwo. W latach 2000 sytuacja zaczęła ulegać zmianie, a społeczeństwo zaczęło się bogacić, ale na półkach w sklepach na próżno było szukać innego alkoholu niż tego produkowanego na skalę masową. Pewnie jeszcze na chwilę obecną jako społeczeństwo nie wiemy wiele o piwach, choć od dłuższego czasu nam towarzyszą.

Najistotniejsze przy wyborze wina jest odczytanie informacji zawartych na etykiecie. W tym celu posłużymy się etykietą wina, produkowanego przez Polską Winnicę Jadwiga, która w produkcji posługuje się motadami niskointerwencjonalymi, a ich trunki są najwyższej jakości.

W centrum etykiety najczęściej znajdziemy informację o tym, z jakich rodzajów winogron powstało wino. Regent i Cabernet Cortis są to szczepy czerwonych winogron bardzo popularne w Polsce. Oczywiście, żeby rozpoznać, że jest to wino czerwone, nie potrzebujemy rozbudowanej wiedzy, bo to możemy dostrzec na pierwszy rzut oka, ale udzieli nam informacji, jakiego stylu wina powinniśmy się spodziewać. W tym przypadku Regent daje winu przyjemne owocowe aromaty, a Cabernet Cortis nadaje ciężaru, taniczności i struktury. Cabernet Cortis jest dzieckiem Caberneta Savignion, częściej spotykanym w przypadku wina zagranicznych.
Poniżej znajduje się data wskazująca rok powstania wina i stopień słodkości. Wino wytrawne oznacza brak wyraźnej słodyczy, a dalsze stopnie to półwytrawne, półsłodkie i słodkie.

Powyżej nazwa winnicy. W przypadku zagranicznych win spotkamy się np. z nazwą Chateau, która oznacza zamek, czyli posiadłość zarządzająca uprawą winorośli.
W Polsce właściciele winnic bardzo często nadają nazwę od imienia córki lub żony. W przypadku wspomnianej Winnicy Jadwiga nazwa nawiązuje do miejsca produkcji, czyli do Wzgórz Trzebnickich, gdzie znajduje się klasztor św. Jadwigi. Dodatkowo jest to nawiązanie do imienia wnuczki właściciela, czyli umiejscowienie w przeszłości i przyszłości :)

Na kontretykiecie szukajcie informacji na temat kraju pochodzenia. Jeżeli tych informacji nie znajdziecie, na tym etapie możecie powątpiewać w jakość wina.

Wino można pić solo, ale kiedy łączymy je z jedzeniem, sprawia jeszcze więcej frajdy. Czytajcie o winach w internecie i próbujcie, a z czasem na pewno staniecie się ekspertami. Będzie czym imponować znajomym i rodzinie :)

Na koniec chcielibyśmy wam udzielić wskazówki na temat parowania z jedzeniem. Wina czerwone, najczęściej łączymy z tłustymi serami, mięsami i wędlinami. Polecamy łączyć je z wcześniej wspominanym Regent- Cabernet Cortis, które będzie idealnie łagodzić pikanterię i odświeżać po kęsie tłustego mięsa. Za to wino białe świetnie się komponuje ryby, drób i warzywa. Polecamy Wam aromatycznego Muscarisa, który swoimi niezwykłymi aromatami zadziwi nie jedną osobę.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

HeeralHeeral

0 0

Hi,

I plan to write a guest post for your website that can not only increase traffic but also engage your readers.

Would you like me to share some topic ideas with you?
Best,
Heeral Mehta

16:45, 05.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%