Zamknij

Jak powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży motocykla?

Artykuł sponsorowany + 10:03, 22.11.2022 Aktualizacja: 10:10, 22.11.2022
Skomentuj

Umowa kupna sprzedaży motocykla, podobnie jak każda inna umowa tego rodzaju dotycząca pojazdu, stanowi potwierdzenie transakcji i przeniesienia własności. Ten dokument będzie także potrzebny do dopełnienia formalności, między innymi rejestracji pojazdu, chęci opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych czy wykupienia ubezpieczenia. Możesz wykorzystać gotową umowę kupna sprzedaży motocykla w PDF lub przygotować ją samodzielnie. Wyjaśniamy, jakie informacje powinny się w niej znaleźć.

1. Umowa kupna sprzedaży motocykla - podstawowe informacje

2. Co powinna zawierać umowa?

3. Rejestracja motocykla

Co ważne, umowa kupna sprzedaży motocykla - podobnie jak umowa kupna sprzedaży przyczepy - nie musi mieć określonego kształtu. Istotne jest natomiast, by znalazły się w niej wszystkie kluczowe informacje. Z tego względu dobrym pomysłem jest wykorzystanie gotowego wzoru umowy.

Umowa kupna sprzedaży motocykla - podstawowe informacje

Jak i kiedy spisać umowę kupna sprzedaży motocykla? Najlepiej zrobić to od razu po umówieniu szczegółów i przekazaniu pieniędzy, w momencie, gdy motocykl zostanie przekazany kupującemu. Przed zawarciem umowy należy zweryfikować tożsamość każdej strony umowy - zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Jeśli pojawią się jakiekolwiek rozbieżności w dokumentacji, sprzedawca powinien zaprezentować oryginały wszystkich poprzednich umów.

W internecie do znalezienia jest umowa kupna sprzedaży rzeczy czy pojazdu, którą można się posiłkować. Korzystając z takiego wzoru, masz pewność, że nie pominiesz żadnej istotnej informacji.

Co powinna zawierać umowa?

W umowie kupna sprzedaży motocykla powinny znaleźć się następujące informacje:

  • daty podpisania umowy i miejsce jej zawarcia,
  • dane sprzedającego i kupującego (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer dokumentu tożsamości),
  • dane pojazdu: marka i model motocykla, rok produkcji, numer ramy, numer rejestracyjny, przebieg,
  • kwota transakcji,
  • podpisy obu stron.

Jeżeli motocykl ma jakiekolwiek usterki, warto, aby umowa sprzedaży również o nich wspominała. Obok powinna znaleźć się adnotacja, że kupujący jest tych mankamentów świadomy. Dobrą praktyką jest dołączenie do umowy dokumentacji fotograficznej.

Umowa powinna zostać sporządzona w dwóch identycznych egzemplarzach, po jednym dla każdej strony.

Rejestracja motocykla

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, umowa kupna sprzedaży motocykla jest potrzebna do dopełnienia kilku formalności, między innymi przerejestrowania pojazdu.

Rejestracja motocykla odbywa się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania kupującego. Wydział komunikacji należy poinformować w ciągu 30 dni od zawarcia umowy kupna sprzedaży o nabyciu motocykla, w przeciwnym razie trzeba liczyć się z karą w wysokości nawet do 1000 złotych. Nie oznacza to jednak, że w ciągu tych 30 dni trzeba pojazd przerejestrować. Jeżeli motocykl został kupiony na terenie kraju i ma ważne tablice rejestracyjne, zmian w dowodzie rejestracyjnym można dokonać w późniejszym terminie.

Do rejestracji potrzebować będziesz:

  • wypełnionego wniosku o rejestrację,
  • dowodu osobistego,
  • wspomnianej umowy kupna sprzedaży,
  • dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jeśli taka została wydana,
  • potwierdzenia wykonania badania technicznego,
  • potwierdzenia ważnej polisy OC,
  • tablicy rejestracyjnej.

Rejestracja motocykla jest tańsza niż rejestracja samochodu osobowego. Trzeba przygotować się na wydatek 81 złotych - w tej kwocie mieści się wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i nalepki legalizacyjnej.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%