Zamknij

Biłgoraj Niebieski dla Autyzmu. Cenna konferencja w BCK (FOTO)

09:56, 22.04.2023 Aktualizacja: 16:26, 25.04.2023
Skomentuj Biłgoraj Niebieski dla Autyzmu. Cenna konferencja w BCK Biłgoraj Niebieski dla Autyzmu. Cenna konferencja w BCK

Dziś, tj. 22 kwietnia 2023 roku, w Biłgorajskim Centrum Kultury trwa bezpłatna konferencja dla terapeutów, nauczycieli, specjalistów i rodziców, poświęcona chorobom ze spektrum autyzmu. Jej organizatorem jest Fundacja "Bambni Dzieciom".

- Konferencja skierowana jest przede wszystkim do rodziców, terapeutów, pedagogów, wszystkich osób zainteresowanych rozwojem dzieci z autyzmem oraz tych, którzy z dzieckiem pracują - przyznaje Justyna Wąsala - Gura, organizator konferencji.

Autyzm nie jest chorobą

To nietypowy sposób rozwoju dziecka i wszyscy od rodziców, rodziny przez nauczycieli, rówieśników muszą uczyć się jak z tymi dziećmi, osobami starszymi postępować, by w tym rozwoju ich wspierać.

- Wsparcie polega przede wszystkim na obserwacji rozwojowych możliwości dziecka, obserwacji trudności. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, szczególnie dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju wymagają uwagi i odpowiedniej metody terapii - dodaje Wąsala - Gura.

Rodzic dziecka ze spektrum autyzmu

Ojcem nastoletniej dziewczyny ze spektrum autyzmu jest Bogdan Ważny. W rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl podkreśla, że diagnoza córki odbyła się kilkanaście lat temu w Lublinie. Biłgoraj nie oferował jeszcze takich usług i kompleksowej pomocy dla dzieci ze spektrum autyzmu. Jak dodaje wówczas jego wiedza opierała się na doniesieniach medialnych ale w Lublinie udało się dostać specjalistyczną pomoc, drogę postępowania i wsparcia dziecka.

[FOTORELACJA]9053[/FOTORELACJA]

- Dziś Biłgoraj staje się centrum pracy na rzecz dzieci z autyzmem, jest wiele ośrodków, specjalistów. Szczególnie ważna jest taka konferencja, gdzie można posłuchać wykładów fachowców ale także spotkać się z innymi rodzicami, wymienić się wiedzą, doświadczeniem - podkreśla Bogdan Ważny.

To także zmiana spojrzenia społeczeństwa na osoby z autyzmem. Do tej pory były traktowane nasze dzieci jako niegrzeczne, niewychowane, a nas posądzano o nieumiejętne panowanie nad nimi. Dziś to się zmienia i podnosi się świadomość społeczeństwa - przyznaje Bogdan Ważny.

Wsparcie i diagnoza

Magdalena Tarnowska pedagog specjalny, logopeda, neurologopeda kliniczny terapeuta osób z ASD zaznacza, że im szybciej zdiagnozuje się u dziecka spektrum autyzmu, tym szybciej można próbować zrekompensować braki i nadrobić zaległości. Jak wyjaśnia, jeśli zweryfikujemy u dziecka 18-miesięcznego spektrum autyzmu i dojdziemy do wniosku, że zatrzymało się na rozwoju dziecka w wieku 8 miesięcy, to mamy do nadrobienia 10 miesięcy. Jeśli trafi do nas dziecko w wieku 4 lat, a poziom rozwoju zatrzymał się na 10 miesiącach, to mamy do nadrobienia 3 lata.

-Przede wszystkim autyzm stał się pojęciem szeroko znanym w społeczeństwie, coraz więcej wiemy, coraz więcej rozumiemy, są programy dedykowane osobom niepełnosprawnym. Bardzo się cieszę, że takie inicjatywy jak dzisiejsza przybliżają to co kryje się pod terminem autyzm. Pokazuje ona także pedagogom, nauczycielom, rodzicom, jak sobie radzić, jak pracować z takim dzieckiem, jakie podjąć działania - mówi Beata Strzałka poseł na Sejm RP.

Prelegenci

Podczas konferencji przewidziano cztery wykłady. Magdalena Tarnowska ma przybliżyć drogę do komunikacji dzieci z zaburzeniem ze spektrum autyzmu, w tym wyzwania, potrzeby i terapię. dr nauk medycznych Bożena Śpila, psychiatra przedstawić ma zaburzenia psychiczne współwystępujące z całościowymi zaburzeniami rozwoju.

O seksualności osób z ASD mówić będzie Beata Koczur, psycholog specjalny, terapeuta osób z ASD, wykładowca WSEI. Z kolei swoimi doświadczeniami funkcjonowania w sieci systemowego wsparcia w dziedzinie edukacji, pomocy i ochrony zdrowia dzielić się będzie Anna Szalast, dyrektor MOPS w Chełmie i psychoterapeuta.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%