Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty. W wydarzenie od lat włącza się Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
W Biłgoraju Noc Muzeów odbyła się w dwóch lokalizacjach, tj. w Zespole Młyńskim i budynku głównym Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Wszystko rozpoczęło się po godzinie 17:00 od wernisażu wystawy „Zabawne zło. W pokoju wyobraźni" malarstwa Krzysztofa Malczewskiego. Następnie odbył się „Festiwal strachów" w wykonaniu Przedszkola Integracyjnego Bambini" oraz Prywatnej Szkoły Podstawowej w Biłgoraju.
[FOTORELACJA]9149[/FOTORELACJA]
W głównym budynku biłgorajskiego Muzeum odbyła się zaś prelekcja pt. "Kilka słów o kulturowej tożsamości, czyli jak przeszłość przenika się z teraźniejszością", którą poprowadził etnograf Mateusz Soroka. Z koncertem ballad i piosenki poetyckie pt. "Ślady" wystąpił Jarosław Buczek. Odbył się także wykład Janusza Jarosławskiego pod hasłem „Nocne spotkanie z szablami Powstańców Styczniowych".
- Noc Muzeów, to największe święto placówki w ciągu roku. To świetna okazja do promowania się, pokazania swych zbiorów i wystaw. To także sposobność do tego by podsumować to, co zrobiło się przez miniony rok i szansa na zdobycie nowego doświadczenia - mówi Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
- Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie. I to była taka kropelka, która rozlała się później na całą Europę. Idea jest taka, by przez wieczór i część nowy placówki muzealne były otwarte dla zwiedzających bezpłatnie - dodaje Maja Toczona Wal, adiunkt w dziale sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
- W związku z tym każdy może przyjść i skorzystać z tego dobra jakie te placówki oferują - dodaje.
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz