Zamknij
REKLAMA

Cenne znalezisko pod podłogą świątyni w Księżpolu. Oto co odkryto w puszcze sprzed 170 lat

09:26, 29.07.2022 | bilgoraj.com.pl
Skomentuj
REKLAMA

9 lipca br. w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu - dokonano cennego odkrycia. W trakcie prac remontowych w prezbiterium odkryto „ kapsułę czasu”.

„Kapsuła czasu” była ukryta pod kamienną płytą z datą 1853. Być może był to rodzaj kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła. Kościół obecnie istniejący, został wybudowany w latach 1855 - 1857 z fundacji Konstantego Zamoyskiego. 14 września 1858 roku był konsekrowany przez bp. Jana Tereszkiewicza. W roku 1875 zamieniono go na cerkiew prawosławną, w 1917 roku został oddany katolikom.

Pod kamienną płytą odkryto metalową puszkę z delikatnym grawerunkiem w formie rozety na pokrywie. Po dokonaniu odkrycia, ksiądz proboszcz zawiadomił o tym służby konserwatorskie.

Postanowiono, że puszka zostanie otwarta komisyjnie w siedzibie urzędu konserwatorskiego w Zamościu. W komisji udział wzięli Kierownik WUOZ w Lublinie Delegatury w Zamościu Olgierd Hawryluk, konserwator diecezjalny ks. Marek Dobosz, proboszcz parafii w Księżpolu ks. Marian Drążek, konserwatorzy dzieł sztuki Anna i Marek Trocha oraz pozostali pracownicy urzędu konserwatorskiego w Zamościu.

Stan zachowania puszki był bardzo zły. Była podziurawiona, skorodowana, na przestrzeni ostatnich 170 lat do jej wnętrza dostała się wilgoć.

W jej wnętrzu znajdowały się: 4 monety - jedna dziesięciogroszówka z czasów Księstwa Warszawskiego, 3 dienieżki z 1852 roku (monety o wartości 1/2 kopiejki, bite w mennicy w Warszawie, na podstawie zgody cara Mikołaja I) oraz pozostałości po dokumentach (które uległy całkowitej degradacji).

Po dokonanych oględzinach ustalono, że puszkę wraz z monetami należy naprawić i umieścić w miejscu dotychczasowego zdeponowania. Ustalono, że proboszcz do naprawionej puszki włoży nowe współczesne pamiątki. Również kamienna płyta ma powrócić w pierwotne miejsce lokalizacji.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

bystrzakbystrzak

0 0

znając pazerność duchownych to nic cennego w puszce nie przybędzie !!! 14:09, 29.07.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzAd CzAd

0 0

Znając Twoje otępienie wiem, że i w Twojej głowie nie przybedzie 01:55, 30.07.2022


JózefJózef

1 0

Jest "został oddany katolikom". Winno być "został przekazany rzymsko-katolikom". Ponieważ nowy Kościół konsekrował bp chełmski greckokatolicki Jan Tereszkiewicz (pochodzący z Księżpola) - to znaczy, że był to Kościół greckokatolicki. Po likwidacji tego kościoła przekazano go prawosławnym. 09:05, 30.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%