W niedzielę, 21 czerwca 2026 roku, Tarnogród zamienił się w tętniące życiem serce regionalnej kultury. Lokalne ulice oraz plac przy Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury (TOK) szczelnie wypełniły potężne, energetyczne dźwięki trąbek, saksofonów, klarnetów, tub i bębnów. Wszystko za sprawą V Kresowego Festiwalu Orkiestr Dętych, który po raz kolejny udowodnił, że muzyka orkiestrowa to potężna tradycja, wielka pasja i jedna wielka, międzypokoleniowa rodzina.
Wydarzenie to stanowiło kontynuację cenionej inicjatywy, której nadrzędnym celem jest popularyzacja amatorskiego ruchu muzycznego, integracja środowisk artystycznych oraz pielęgnowanie bogatego dziedzictwa kulturowego pogranicza. Za perfekcyjną organizację tego wielkiego święta odpowiadali Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury oraz Tarnogrodzka Orkiestra Dęta.
::addons{"type":"facebook-encouragement"}
Oficjalną część uroczystości zainaugurował barwny, niezwykle widowiskowy przemarsz formacji muzycznych ulicami miasta. Efektowny korowód natychmiast przyciągnął uwagę mieszkańców, wprowadzając wszystkich w odświętny nastrój.
Następnie muzycy udali się na plac przed TOK, gdzie doszło do najbardziej symbolicznego momentu wydarzenia – wszystkie zespoły wspólnie wykonały kultowy utwór „Orkiestry Dęte”. Tuż po tym potężnym akordzie, Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu i zaprosił zebranych na indywidualne popisy artystyczne.
::news{"type":"see-also","item":"65678"}
W tegorocznych zmaganiach wzięło udział osiem formacji reprezentujących różne zakątki województw lubelskiego i podkarpackiego. Repertuar zaprezentowany przez kapelmistrzów i ich zespoły zachwycał różnorodnością. Publiczność mogła usłyszeć:
Wysoki kunszt wykonawczy oraz ogromna energia płynąca ze estrady sprawiły, że zgromadzona publiczność raz po raz nagradzała artystów gromkimi, owacyjnymi brawami. Festiwal stał się unikalną przestrzenią do bezcennej wymiany doświadczeń pomiędzy dyrygentami, muzykami oraz lokalnymi animatorami kultury.
Organizatorzy zadbali o to, by niedzielne spotkanie miało formę bogatego, wielopokoleniowego pikniku rodzinnego. Obok doznań słuchowych, na uczestników czekała prawdziwa uczta dla podniebienia, przygotowana na stoiskach kół gospodyń wiejskich.
::news{"type":"see-also","item":"65453"}
Olbrzymie emocje wzbudził prestiżowy konkurs kulinarny KRESOWE SMAKI. Decyzją jury pierwsze miejsce zdobyło KGW z Różańca Pierwszego, które bezkonkurencyjnie podbiło serca oceniających tradycyjną potrawą o nazwie „Bandzwoły lubelskie”.
Czym są zwycięskie Bandzwoły? To tradycyjne, regionalne kluski ziemniaczane z jarskim nadzieniem. Przygotowuje się je ze specyficznej kompozycji: ugotowanych ziemniaków, białej fasoli, mąki ziemniaczanej oraz podsmażanej cebuli, z dodatkiem odrobiny sody oczyszczonej, pieprzu, soli i aromatycznego majeranku.
Równolegle najmłodsi uczestnicy festiwalu mogli oddać się szalonej zabawie dzięki przygotowanym animacjom, podczas gdy starsze dzieci dzielnie brały udział w poszukiwaniu skarbów. Tę historyczno-terenową atrakcję przygotowała profesjonalna Grupa Eksploratorzy, działająca prężnie przy Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym.
Co niezwykle istotne, festiwal przyniósł także realne dobro. W trakcie trwania imprezy wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie prowadzili zbiórkę funduszy na leczenie i rehabilitację Małego Adasia Iwanejko, działając pod pięknym hasłem „Razem możemy więcej”. Dzięki ofiarności gości, V Kresowy Festiwal wspaniale połączył wysoką kulturę, pielęgnowanie tradycji, radosną rekreację oraz bezinteresowną pomoc bliźniemu.
Foto: TOK Tarnogród
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Biłgoraj. Rozstrzygnięto konkurs Działaj Lokalnie
Żałosne rozdawnictwo "pod publiczkę" bez żadnych wartości artystycznych. Miasto powinno wycofać się z tej "Fundacji" i fundusze przeznaczyć na miejskie konkursy bez tego pośrednika. Powiat - ile dał wkładu do fundacji, kiedy nagradza sie stowarzyszenia z terenu powiatu? Czas żeby NIK zajął się tym babińcem!
Colt
18:24, 2026-06-22
Nietrzeźwy kierowca Skody dachował w Biłgoraju
Do kamieniołomu do roboty. Tu na pijanych idiotów nic lepiej nie podziała
Krzysztof
18:22, 2026-06-22
Paktofonika Orkiestra na finał Dni Biłgoraja
W końcu dobra zmiana, koncerty, imprezy i zabawy dla młodych! Tak trzymać
Maxi
18:21, 2026-06-22
Festiwal „Biłgorajska Nuta” w Dylach (FOTO, VIDEO)
Redakcja nie zamieściła zdjęć ?!
widz
17:42, 2026-06-22