W niedzielę, 14 grudnia 2025 roku, w Potoku Górnym odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą tragicznej pacyfikacji Potoka Górnego, Dąbrówki-Zagródek i Męczyńskiej, dokonanej przez oddziały UPA i SS Galicjen 19 grudnia 1943 roku. Obchody połączono z rocznicą męczeńskiej śmierci sługi bożego ks. Błażeja Nowosada, ówczesnego proboszcza parafii.
Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie złożono kwiaty i znicze na grobie ks. Nowosada - męczennika z lat II wojny światowej i kandydata na ołtarze.
W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym zgromadzonych witał ks. proboszcz Piotr Sobczuk. Mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Mariusz Leszczyński, który w kazaniu szczegółowo przywołał heroiczną postawę ks. Nowosada. Proboszcz Potoka Górnego, mimo ostrzeżeń, odmówił opuszczenia owiec w biedzie i został okrutnie zamordowany przez Ukraińców pod zarzutem ukrywania Polaków i Żydów oraz broni.
[FOTORELACJANOWA]14269[/FOTORELACJANOWA]
Biskup Leszczyński podkreślił dwa kluczowe wymiary uroczystości:
Licznie w uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe szkół (Lipiny Dolne, Lipiny Górne, Szyszków, Potok Górny) oraz jednostek OSP.
Stanisław Dyjak, Wójt Gminy Potok Górny, zwrócił uwagę na konieczność pielęgnowania pamięci: "Corocznie... staramy się o tym pamiętać, przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom, tak żeby ta pamięć, te wydarzenia nie zostały zatarte, zapomniane i zniekształcone. To jest sól naszej ziemi."
Uroczystości zwieńczono złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary pacyfikacji (19 grudnia 1943 r.) w kościele, a bp Leszczyński dokonał poświęcenia Izby Pamięci ku czci ks. Błażeja Nowosada, która powstała w odnowionej, zabytkowej plebanii. Całość uświetnił montaż słowno-muzyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szyszkowie oraz Strażacka Gminna Orkiestra Dęta z Potoka Górnego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Dziś tłusty czwartek
tak szczerze to piekarnia Kulanicy bije na łeb i szyję swoimi wyrobami Gałkę pod względem jakości wielkości i ceny !!!
smakosz
09:25, 2026-02-12
Piotr Lisiczka w Dubaju? Co planuje ninja z LBL
Jak to, co planuje? Oczywiście dobrze się zabawić... 👍
Znafca
19:57, 2026-02-11
Jest program uroczystości nadania Biłgorajowi Patronki
Objawienia św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej to fakt. Jako biłgorajanin cieszę się z tego, że Św. Maria Magdelana jest patronką Biłgoraja. Dziękuję inicjatorom tego wydarzenia. Z pewnością wezmę udział - ja i cała moja rodzina - w majowych uroczystościach. To ważne wydarzenie dla całej naszej społeczności.
Swój
18:38, 2026-02-11
Ogólnopolski sukces młodych murarzy „Budowlanki”
wszystkie mury pno sie do gory
bilgoraj
09:10, 2026-02-11