Zamknij

„Biblioteka. Lubię tu być”

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 08:52, 20.05.2025 Aktualizacja: 08:57, 20.05.2025
Skomentuj Biblioteka. Lubię tu być Biblioteka. Lubię tu być
  • „Biblioteka. Lubię tu być” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a obchodzony jest on w dniach 8 - 15 maja.

  • Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie przygotowała z tej okazji szereg propozycji. Patronat honorowy nad akcją objął Wójt Gminy Aleksandrów.

  • W działania włączyli się partnerzy: Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie, Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” i Koło Przyjaciół Biblioteki.

Na początek rodziny z dziećmi wzięły udział w zabawie online „Książki o książkach”, która pojawiła się na fanpag’eu biblioteki. Uczestnicy odgadywali ile okładek z
książkami było widać na fotografii i jaką literę przypominały. Laureatką konkursu została Alicja Matysiak. 9 maja odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka”.

Klubowiczki dyskutowały o książce „Pani bibliotekarka na tropie” Elizy Mikulskiej. Przygody, zagadki kryminalne, niezwykłe rzeczy, relacje międzyludzkie- to wszystko co
można znaleźć tej ciekawej historii. Chętni mogli także wziąć udział w konkursie „Hasło Tygodnia Bibliotek’2025”. Miał on formę interaktywnego plakatu. Najlepsze w ułożeniu z rozyspanki literowej były Maja Droździel i Izabela Rykowska. Odbył się również turniej „Planszówki ze słowami w bibliotece”. Wzięła w nim udział młodzież z klasy VII b.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Uczestnicy grali w językowe gry planszowe. Młodzież doskonaliła swoją wiedzę o języku poprzez zabawę. Kolejnym wydarzeniem były zajęcia „Książki jak motyle”, w których wzięły udział trzylatki z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie, z ul. Klonowej i ul. Wesołej pod opieką wychowawczyń. Maluchy słuchały głośnego czytania, tworzyły kolorowego motyla, wykonały taniec małych czytaczy czy pantomimę- książki jak motyle i zamieniały za sprawą wyobraźni książki w różne przedmioty.

Na koniec zajęć w Kąciku Malucha przedszkolaki bawiły się książkami zabawkami. Odbyło się także uroczyste podsumowanie projektu „Mała książka- wielki człowiek”- edycja 2024/2025 prowadzonego przez Instytut Książki. Młodzież z Koła Przyjaciół Biblioteki oraz uczniowie z klas siódmych wzięła udział w zabawie dla grup „B jak biblioteka”. Drużyny wyszukiwały wybrany rodzaj zbiorów a potem je układały w kształcie litery B według własnego pomysłu.

Tak powstały fotografie promujące chociażby: fantastykę, książki dla młodzieży, książki dla dzieci, kryminały czy obyczaje. Zabawa zaowocowała wirtualną wystawą fotografii „Znajdziesz w bibliotece”, którą można oglądać na Instagramie i fanpage’u biblioteki. W czytelni zostało przygotowane także „Miejsce VIP”. Na chętnych czekała wygodna pufa, czytnik książek, słuchawki czy gogle VR. Użytkownicy mogli poczytać książkę tradycyjną ale również posłuchać muzyki czy audiobooka albo przenieść się do wirtualnej rzeczywistości. Wypożyczający w tym okresie również otrzymywali pamiątkowe zakładki i sadzonki roślin doniczkowych. W bibliotece była także dostępna wystawka do wypożyczenia „Literackie motyle”. Na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek w dniu 19 maja 2025 roku odbyły się eliminacje gminne przeprowadzone w ramach XXIV edycji powiatowego konkursu czytelniczego pn. „Radość czytania”, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. prof. Jerzego Markiewicza w Biłgoraju. Eliminacje te zostały przeprowadzone przez nauczycieli języka polskiego Dorotę Lipian, Katarzynę Otkałę - Minkiewicz i Annę Kwiatkowską.

[ZT]52952[/ZT]

W etapie gminnym Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca pani Wanda Muca (emerytowany nauczyciel bibliotekarz) oraz członkowie, pani Marianna Osuch (emerytowany nauczyciel języka polskiego), Jadwiga Halina Sędłak (poetka) i Dorota Lipian (wicedyrektor i nauczyciel języka polskiego) wysłuchała 13 finalistów, którzy zaprezentowali interpretacje wybranych tekstów z literatury polskiej i światowej.

Nagrodę główną i przepustkę do etapu powiatowego otrzymała Liliana Surmacz (VI b). Wyróżnienia zdobyli: Joanna Tarnowska (VI b ), Zofia Osuch (VI a), Lena Stawecka (IV a), Zuzanna Krzeszowiec (IV a ) i Natanael Bielak (IV b). Komisja wręczyła laureatom i uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki.

Zostały także wręczone podziękowania komisji, nauczycielom języka polskiego i bibliotekarzom szkolnym. Niespodziankę dla uczestników konkursu przygotowała poetka Jadwiga Halina Sędłak, która przeczytała życzenia, napisane specjalnie z okazji „Radości czytania”.

Aktywny udział uczestników w działaniach zaproponowanych przez aleksandrowską książnicę pokazał, że hasło „Biblioteka. Lubię tu być” działa. Biblioteka to miejsce gdzie można zaspokajać swoje potrzeby czytelnicze ale również rozwijać zainteresowania, pasje, wiedzę i relacje społeczne, a to wszystko bezpłatnie. Warto odwiedzać biblioteki.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%