Władze samorządowe gminy Tarnogród oraz delegacje OSP w Luchowie Górnym złożyły wiązanki okolicznościowe przy Kopcu Tadeusza Kościuszki. Następnie przedstawiciele samorządu i tarnogrodzkich instytucji oraz zaproszeni goście spotkali się na Błoniu w Tarnogrodzie. Tutaj także złożono kwiaty przy Kopcu T. Kościuszki. Spotkanie rozpoczął Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec.
[FOTORELACJANOWA]13117[/FOTORELACJANOWA]
Wiązanki złożyły: delegacja Stowarzyszenia Kombatantów RP i Osób Represjonowanych Koło w Tarnogrodzie; przedstawiciele samorządu z Burmistrzem Tarnogrodu Pawłem Decem, przewodniczącym Rady Miejskiej Dariuszem Dołomisiewiczem i radnymi; delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej; przedstawiciele jednostek pomocniczych w Tarnogrodzie – TZK, MOPS, ŚDS, Biblioteka Miejska; delegacja Klubu Prawa i Sprawiedliwości; członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego Bartłomiej Świtała.
W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele placówek oświatowych gminy Tarnogród: Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie, SP im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie, SP w Woli Różanieckiej, SP w Luchowie Dolnym, SP im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu Pierwszym.
[ZT]52556[/ZT]
Z Błonia zebrani z towarzyszeniem Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej przemaszerowali ulicami miasta do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. W świątyni sprawowana była Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dziekan Jerzy Tworek. Następnie zebrani udali się na tarnogrodzki Rynek, gdzie wciągnięto na maszt flagę państwową i uroczyście odśpiewano hymn Polski.
Druga część obchodów miała miejsce w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, gdzie młode pokolenie mieszkańców naszej gminy w artystyczny sposób dało wyraz patriotycznym uczuciom i szacunkowi do kraju. Najpierw na scenie wystąpiła grupa Biedroneczki z Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie z bogatym programem „Przedszkolaki pamiętają o Polsce”. Rozpoczęli od zatańczenia poloneza do kompozycji Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” – tańca symbolizującego narodową jedność i stanowiącego coroczne wyzwanie maturzystów. Następnie zaprezentowali na scenie kilka patriotycznych piosenek, przeplatanych niezwykle widowiskowymi układami choreograficznymi z wykorzystaniem szarf i flag. Kolejni na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim. „Konstytucja 3 maja – Polska droga do Wolności” to program przedstawiający rys historyczny dzisiejszego święta. Znalazły się w nim pieśni patriotyczne, wiersze wieszczów narodowych oraz cytaty ważnych osobistości, które przyczyniły się do uchwalenia w 1791 roku konstytucji – pierwszej w Europie i drugiej na świecie.
[ZT]52544[/ZT]
Konstytucji 3 Maja była przełomowym momentem w historii Polski. Jej uchwalenie pokazało, że Polacy potrafili podjąć wysiłek do ratowania państwa i walkę o suwerenną Rzeczpospolitą. Upamiętnianie tego dnia to ważna lekcja, szczególnie dla młodego pokolenia, jak ważna jest zgoda narodowa i wspólne dążenia do poprawy sytuacji w państwie.
Na zakończenie Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec podziękował występującym i uczestnikom oraz życzył wszystkim zebranym radosnego świętowania.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz