Romanowski, debiutujący w 1854 roku poematem „Chorąży”, jest znany przede wszystkim z utworu „Dziewczę z Sącza”, w którym ukazuje walkę mieszczaństwa i plebejuszy w obliczu zagrożenia ze strony Szwedów w XVII wieku. Jego twórczość, osadzona często w historycznych realiach, stanowi oryginalne podejście do polskiej literatury tamtego okresu, zrywając z dominującą wówczas tradycją szlachecką.
W tym roku jury w składzie Beata Momot i Michał Dudziński miało za zadanie ocenić występy 16 recytatorów. W kategorii szkół podstawowych (klasy VII-VIII) pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Kukiełka, drugie Nadia Moskwa, a trzecie Gabriela Grela. Wyróżnienia otrzymały Nikola Adamek i Kornelia Masłowska.
W kategorii szkół średnich najlepsza okazała się Maja Czekirda, a tuż za nią uplasowała się Magdalena Klimek.
[ZT]51825[/ZT]
Konkurs, oprócz promowania talentów recytatorskich, jest także doskonałą okazją do refleksji nad bogatym dziedzictwem literackim i historią Polski. Uczestnicy, poprzez swoje interpretacje, nie tylko oddają hołd twórczości Romanowskiego, ale także nawiązują do ważnych tematów patriotycznych, które są aktualne także w dzisiejszych czasach.
Obchody XIII Konkursu Recytatorskiego w Józefowie to nie tylko święto poezji, ale również przypomnienie o znaczeniu pamięci historycznej, której symbolem jest postać Mieczysława Romanowskiego. Jego życie i twórczość nadal inspirują kolejne pokolenia, a młodzi artyści mają szansę na kontynuację tego dziedzictwa.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz