Zamknij

Złoty jubileusz Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie (FOTO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 16:12, 28.03.2025 Aktualizacja: 16:26, 28.03.2025
Skomentuj Złoty jubileusz Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie Złoty jubileusz Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
  • Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych, odbywający się w Tarnogrodzie, obchodzi w tym roku swoje złote gody.

  • Od 1975 roku, to wyjątkowe wydarzenie przyciąga miłośników sztuki teatralnej, lokalnych tradycji oraz kultury wiejskiej. 

  • W ciągu tych lat sejmik stał się nie tylko miejscem prezentacji spektakli, ale także platformą do kultywowania i ocalania od zapomnienia bogactwa polskiej kultury ludowej.

Na tegorocznej edycji sejmiku odbyły się uroczystości, podczas których wręczono odznaczenia oraz podziękowania dla osób, które przez lata wspierały rozwój wiejskiego teatru. Nie zabrakło również wspomnień oraz życzeń na przyszłość, które podkreśliły znaczenie tej imprezy w zachowaniu lokalnych tradycji.

[FOTORELACJANOWA]12879[/FOTORELACJANOWA]

Sejmik składa się z pięciu przeglądów, w ramach których wiejskie zespoły teatralne mają okazję prezentować swoje osiągnięcia. Teatr ludowy w Polsce dzieli się głównie na dwa typy przedstawień: widowiska obrzędowe i spektakle dramatyczne. Widowiska obrzędowe to inscenizacje związane z lokalnymi zwyczajami, takimi jak gody, zapusty czy noc świętojańska. Z kolei spektakle dramatyczne często sięgają do klasyki dramaturgii, czasami dostosowanej do lokalnej gwary.

Gospodarzami sejmików, oprócz Tarnogrodu, są również Bukowina Tatrzańska, Ożarów, Stoczek Łukowski i Kaczory. W trakcie tych spotkań widzowie mają niepowtarzalną okazję poznania unikalnych tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. Jak podkreśla Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu, sejmik pełni nie tylko funkcję artystyczną, ale także edukacyjną, przybliżając publiczności zapomniane czynności gospodarskie oraz regionalne potrawy, którymi goście są częstowani po występach.

[ZT]51352[/ZT]

Wiejscy artyści czerpią z bogactwa swojej kultury, odkrywając nowe tematy i sięgając po dawne sprzęty i narzędzia. Tomasz Roga, etatowy członek Zarządu Powiatu, zauważa, że wiejskie zespoły teatralne powstają z potrzeby serca i są formą kultywowania tradycji, które w dzisiejszym świecie często nie mają już miejsca. - Odgrywa się dawne obrzędy tak, jak faktycznie wyglądały. Pozostała tylko przestrzeń na scenie - podkreśla.

Najlepsze spektakle, które zyskają uznanie podczas regionalnych przeglądów, mają szansę zaprezentować się na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, odbywającym się od 1984 roku również w Tarnogrodzie. Organizatorami tego wydarzenia są m.in. Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

[ALERT]1743173761044[/ALERT]

Złoty jubileusz Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych to nie tylko czas na świętowanie, ale także na refleksję nad przyszłością wiejskiego teatru i jego rolą w zachowaniu polskiej kultury. To wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci zarówno artystów, jak i widzów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%