- Śpiewanie rozpoczęło się w szkolnych latach. Śpiewałam w chórze i przeważnie jak to się mówi „za krowami”. Jak wypasałam krowy to bardzo dużo śpiewała. Od 1960 roku przez 60 lat prowadziłam różańce i śpiewane modlitwy za zmarłych. Zbliża mi się 95 wiosna i nadal śpiewam - przyznaje Janina Pydo, artystka ludowa z gminy Goraj, mieszkanka Zastawia.
[FOTORELACJANOWA]12186[/FOTORELACJANOWA]
Początki pieśni które wykonuje nikną w mrokach przeszłości. - Tak naprawdę to z tych pieśni co je wykonuję to tylko jednej znam datę powstania, to rok 1901, a pieśń nosi tytuł „Smutne moje wesele”. Mam jakiś taki dar od Pana Boga, że teksty i muzykę bardzo szybko zapamiętuję. Wystarczy, że raz dwa razy coś posłucham od razu zapamiętuje - przyznaje.
Jako przykład podaje pieśń, której nauczyła się od dziada, który chodził po wsiach i żebrał. - To było w wojnę, przyszedł do nas na Zastawie, rodziców nie było w domu, dałam mu trochę kaszy, on mówił, że w podzięce zaśpiewa mi pieśń i zaśpiewał i zapamiętałam - wyjaśnia.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju przyznaje że jeśli chodzi o ludową twórczość muzyczną, to gmina Goraj jest szczególnie bogata. - Wymienić należy Anna Malec, Zespół Hosznianki, który także promował biały śpiew czy pani Dolińska. Pani Janina Pydo to bywalczyni wielu koncertów, która przez ostatnie lata w sposób szczególny promuje dawną muzykę polskiej wsi - podkreśla Marta Miszczak - Najda.
Płyta pt. „W domu. Portret” zawiera 25 utworów to pieśni i przyśpiewki z Goraja i okolic. - Chcieliśmy by na płycie był przekrój twórczości pani Janiny Pydo, są więc pieśni zalotne, przyśpiewki, kolędy, kolędy życzące, pieśni religijne czy utwory pogrzebowe - mówi Agnieszka Szokaluk z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
[ZT]46362[/ZT]
- Dziś coraz więcej osób interesuje się białym śpiewem, śpiewa i chce się go uczyć. To co wyróżnia naszą płytę, to śpiewaczka, która jest z „dawnego świata muzycznego”. Wszystko co ona śpiewa to utwory dawne, będące wynikiem mądrości i przekazów minionych pokoleń. Te utwory nie zostały przez kogoś skomponowanej, to wielowiekowa tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. To zamknięta w pieśni spuścizna naszych przodków - dodaje.
Janinie Pydo artystycznej twórczości gratulowali starosta biłgorajski Andrzej Szarlip oraz burmistrz Goraja Antoni Łukasik. Premiera płyty „W domu. Portret” była częścią gminnych obchodów Dnia Seniora w Goraju.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz