Kilkukilometrowa trasa marszu była nie tylko manifestacją patriotyzmu, ale również przypomnieniem o tragicznych wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w tym regionie.
[FOTORELACJANOWA]12170[/FOTORELACJANOWA]
Historia Wzgórza "Polak"
Wzgórze "Polak" to miejsce, które na trwałe wpisało się w historię Polski, głównie dzięki jednej z największych bitew powstania styczniowego. 3 września 1863 roku, w pobliżu wsi Panasówka, stoczono krwawą bitwę pomiędzy oddziałami polskimi a rosyjskim przeciwnikiem.
[ZT]47944[/ZT]
Po stronie polskiej staliśmy w obronie ojczyzny, dowodzeni przez pułkownika Marcina Lelewela Borelowskiego i Kajetana Ćwieka Cieszkowskiego. Nasze siły liczyły około 700-800 żołnierzy, którzy po dniu zaciętej walki połączyli swoje oddziały.
Walka za wolność
Z kolei rosyjska armia, dowodzona przez mjr. Mikołaja Sternberga, liczyła od 3 do 4 tysięcy żołnierzy, składając się z dobrze zorganizowanych jednostek. Mimo przewagi liczebnej przeciwnika, polscy powstańcy walczyli z determinacją i odwagą, co uczyniło tę bitwę jedną z najbardziej pamiętnych w kontekście dążeń do niepodległości.
[ZT]47937[/ZT]
Marsz niepodległości, który odbył się w Tereszpolu, był czasem wzruszeń oraz wspólnego świętowania. Mieszkańcy gminy, dumnie niosąc flagi i transparenty, przypomnieli sobie o wartościach, za które przodkowie oddawali życie. W ten sposób pokazali, że pamięć o historii jest integralną częścią ich tożsamości narodowej.
Niepodległość
Marsz na Wzgórze "Polak" świadczy o silnym poczuciu patriotyzmu wśród mieszkańców Tereszpola. To wydarzenie stanowi nie tylko hołd dla tych, którzy walczyli o wolność, ale także przypomnienie, że dążenie do suwerenności i niezawisłości nigdy nie traci na znaczeniu.
Cieszymy się, że tradycja ta jest pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Foto: Agnieszka Pawluk
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz