- Przede wszystkim nasze wydarzenie jest skierowane było do dzieci i młodzieży i główny jego celem było podkreślenie, że my katolicy możemy zrobić też zabawę w Wigilię Wszystkich Świętych, która jest bliższa naszej tradycji, niż np. halloween. Wiadomo, że świat przeżywa trochę inaczej te wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, m.in. a sprawą mody ze Stanów Zjednoczonych, a która nie do końca jest zgodna z naszą tradycją i naszą wiarą. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że halloween bardziej promuje kulturę śmierci, bo tam są kościotrupy, są czaszki i mroczna tematyka. My stawiamy na dobro, świętość, przykład życia ludzi, którzy na tym świecie zapisali się złotymi zgłoskami - podkreśla ks. Ireneusz Żyła, wikariusz w Tereszpolu.
[FOTORELACJANOWA]12111[/FOTORELACJANOWA]
Na wszystkich obecnych, a na Bal Wszystkich Świętych przybyło około 100 dzieci i młodzieży oraz dodatkowo rodzice czekała wspólna zabawa, tańce, konkursy, poczęstunek, integracja i zabawa z rówieśnikami.
- Bal Wszystkich Świętych ma za zadanie wskazać nam, za przykładem świętych Kościoła katolickiego drogi do szczęścia, ale też i drogi miłości, poświecenia, szacunku, rozwoju osobistego i użyteczności dla społeczeństwa. Za ich przykładem chcemy zrastać w dobru i zbliżać się do Boga, a co za tym idzie do zbawienia - dodaje ks. Żyła.
Kapłan przypomina, że w Kościele katolickim święta listopadowe mają dwojaki charakter. - Pierwszy dzień, pierwszego listopada, jest uroczystością Wszystkich Świętych. Czyli my się cieszymy z tymi, którzy są teraz w niebie. No bo my podczas Wszystkich Świętych, no nie możemy płakać bo czcimy Boga w tych, którzy swym życiem zasłużyli na niebo. U nich jest wieczna radość, wieczne szczęście bo oglądają Boga twarzą w twarz. Dlatego podczas liturgii używane są szaty koloru złotego, a pieśni mówią o zmartwychwstaniu i są radosne - wyjaśnia ks. Ireneusz Żyła.
Natomiast drugiego listopada jest tzw. dzień zaduszny, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, dzień zadumy. Szaty w liturgii mają kolor fioletowy, a teksty i pieśni odnoszą się do kwestii śmierci i Bożego miłosierdzia.
[ZT]47513[/ZT]
[ZT]47647[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz